Aday gösterilmeyen asker adaylar

Aday gösterilmeyen asker adaylar.13662
  • Giriş : 05.06.2007 / 16:18:00

Milletvekili aday adayı listelerinde birçok emekli askerin ismi geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak YSK'ya verilen listede birçoğunun adı yer almadı.

İşte partilerin listelerinde yer bulamayan askerler:

AK PARTİ

Emekli Albay Eyüp Kocabaş:

Eskişehir'de 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda görev yaparken 8 Mayıs'ta emeklilik dilekçesini verdi. Afyonkarahisar listesinden seçime girmek için başvurdu. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Albay Mustafa Hacımustafaoğlu:

YAŞ kararıyla TSK'dan ilişiği kesildi. 1999 seçimlerinde FP'den Kütahya adayı olan Mustafaoğlu, bu kez AKP'yi tercih etti. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Yarbay Süleyman Dönmez:

Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı'nda zorunlu hizmetini doldurduktan sonra istifa etti. AKP'den aday adayı oldu. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Kurmay Binbaşı Kemal Şahin:

YAŞ kararıyla TSK'dan ihraç edildi. ASDER Ankara Şube Başkanı. Ankara listesi için aday adaylık başvurusunda bulundu. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Binbaşı Arif Çelenk:

YAŞ kararıyla TSK'dan ihraç edildi. YAŞ kararıyla ihraç edilen subayların kurduğu Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Bursa Şube Başkanı. AKP'ye aday adaylık başvurusu yaptı. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

CHP

Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz:


PKK ile mücadelede Türkiye, ABD ve Irak arasında eşgüdüm sağlama görevinden alınan emekli Orgeneral Edip Başer'in yardımcısı eski Tunceli Güvenlik Komutanı, emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz, CHP'den Bursa milletvekilliği için aday adayı oldu. Tunceli'de görev yaptığı 1997-1999 yılları arasında halk ile askerler arasında sıcak ilişkiler kuran Karagöz'ün görev yaptığı süre içinde, PKK'ya bölgede büyük darbeler vurulduğu belirtiliyor. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Ergen:

Jandarma Genel Komutanlığı Organize Suçlar Daire Başkanlığı görevi yapan Ergen, DSP - ANAP - MHP hükümeti döneminde Beyaz Enerji soruşturmasını yürüttü, daha sonra bu görevinden alındı. Ergen'in, 2003'te Süleymaniye'de 11 Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının ardından, 19 Mayıs 2004'te ABD'li Albay Martin Rollinson'u Kuzey Irak'taki Kokpitepe'de çırılçıplak soyarak soruşturma yaptığı iddia edildi ancak iddialar doğrulanmadı. Ergen, 2006'da emekliye ayrıldı. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

DP

Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu:


Adıyaman'da yüzbaşı olarak görev yaptığı dönemde yerel sanatçılardan kurduğu orkestranın hikâyesi, Beynelmilel filmine esin kaynağı oldu. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda tabur komutanı olarak, 8 bin kişilik üstün düşman kuvvetlerine 800 kişiyle karşı koydu. Magosa Kalesi'ni bir ay savundu, efsanevi subaylar arasına girdi. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Albay İsmail Kasap:

ODTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Kara Kuvvetleri 1011 Fabrikası Teknik Müdürü iken aday adayı olabilmek için ordudan istifa etti. DP'den listeye alınmak için taahhüt bekleyen Kasap, başvuruda bulunmadığını, son anda bağımsız aday olabileceğini söyledi. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

Emekli Gazi Binbaşı Yusuf Ziya Çol:

Diyarbakır'da çatışma sırasında yaralandıktan sonra emekliye ayrıldı. Çol, Ordu'dan listeye konulması için DYP'ye başvurdu. Ancak YSK'ya verilen listeye alınmadı.

MHP

Emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçaslan:


4 Temmuz 2003'te, ABD askerleri tarafından 11 Türk askerinin başına çuval geçirilen "Süleymaniye Baskını" sırasında, Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı olan Kılıçarslan, Tokat milletvekilliği için MHP'den aday adayı oldu. Ancak listeye alınmadı

Emekli Tuğgeneral Kürşat Atılgan:

Sürekli birincilikleri ve erken terfileri nedeniyle "süper general" olarak nitelenen Atılgan, son olarak Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı olarak görev yapıyordu. Bahçeli'nin hemşehrisi olan Atılgan'ın Osmaniye ya da Adana'dan aday gösterilmesi bekleniyor. Ancak listeye alınmadı.

SİPAHİ MHP'DEN LİSTEYE GİREBİLEN ASKER ADAY

Emekli Tümgeneral Erdal Sipahi:


1 Mart tezkeresi geçseydi, Kuzey Irak'a girecek Türk askerlerinin başında bulunacak komutan olan Sipahi, MHP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na yüksek oy oranıyla seçildi. Sipahi, askeri konularda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye danışmanlık da yapıyor. MHP İzmir 2. Bölge'den ikinci sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Kaynak: HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious