Aday Hikmet Çetin

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

PKK’yla mücadelede Türk koordinatör kim olacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara’da bu görev için eski Dışişleri Bakanı ve son dönemde NATO’nun Afganistan’daki en üst düzey sivil temsilcisi Hikmet Çetin düşünülüyor.

PKK ile mücadelede ABD ile birlikte geliştirilen PKK koordinatörlüğü yapısının ABD ayağından sonra Türkiye ayağı da belli oluyor. Gelen bilgilere göre, Hükümet kısa süre önce Afganistan’daki görevi sona eren Hikmet Çetin’in Türkiye’nin PKK Koordinatörü olarak atayacak. Son aylarda Türkiye ile ABD arasında PKK’nın K.Irak’taki faaliyetlerinin engellenmemesi sebebiyle artan gerginlik, ABD’nin bu konuda adım atmasına yol açmıştı. Ancak ABD beklendiği gibi K. Irak‘ta askeri faaliyetler yerine K.Irak ve Türkiye-Irak sınırında faaliyet gösteren PKK ve diğer terörist grupların tasfiye edilmesi konusunda Türk hükümeti ve Irak hükümetiyle koordinasyonun oluşturulması yönünde bir model geliştirmişti. Modele göre Washington, Ankara ve Bağdat‘ta birer koordinatör olacak, bu koordinatörler vasıtasıyla PKK ile mücadele konusunda ülkeler arasında uyumun sağlanması ve yanlış anlaşılmalar önlenecek.

TECRÜBELERİ ÖNE ÇIKIYOR

ABD, bu modelin en önemli ayağı olan Washington koordinatörünü kısa süre önce atadı. Bu göreve, emekli general Joseph Ralston atandı. 37 yıllık meslek yaşamı boyunca en üst görevler olan Ralston, en son The Cohen Group adlı danışmanlık kuruluşunun başkan yardımcılığını yürütüyordu. PKK‘nın elebaşı Abdullah Öcalan‘ın yakalandığı dönemde Genelkurmay Başkan Yardımcısı olan Ralston, Türkiye’deki üst düzey askeri yetkililerle yakın ilişki ve dostluk kurmuştu. Ralston‘un ABD tarafından atanmasının ardından gözler Ankara ve Bağdat’ın atayacağı isimlere çevrildi. Kulislerde, ABD tarafının eski bir askeri ataması sebebiyle özellikle Ankara‘ nın da böyle bir tercih yapabileceği konuşuluyor.

HÜKÜMET TÜRKERİ’YE SOĞUK

Bu modelde de 30 Ağustos‘ta Jandarma Genel Komutanlığı görevinden emekli olan Fevzi Türkeri‘ye şans tanınıyor. Ancak gelen bilgiler, hükümetin Türkeri ismini değil, eski Dışişleri Bakanı ve son dönemde NATO‘nun Afganistan‘ daki en üst düzey sivil temsilcisi Hikmet Çetin‘i tercih edeceğini gösteriyor. NATO‘daki görevi kısa süre önce sona eren Çetin’in Türkiye‘nin PKK ile mücadeledeki koordinatörü olarak atanacağı konusundaki sinyaller giderek güçleniyor. Taraflar bu konuda yorum yapmazken, Çetin‘in özellikle sivil bir temsilci olarak terörle mücadele konusunda Afganistan‘da büyük tecrübe kazandığını, diplomasi alanında da çok tecrübeli olması sebebiyle tercih edildiği dile getiriliyor. Hikmet Çetin, Türkiye‘de kritik görevlere isim arandığında ilk akla gelenlerden birisi olarak ün yaptı. Hatta bu konuda “Hikmet Abi Formülü” diye bir kavram dahi oluştu.

Hangi görevlerde bulundu

1970-1977- DPT’de İktisadi Planlama Dairesi Başkanlığı. n1977 genel seçimlerinde CHP’den parlamentoya İstanbul Milletvekili olarak girdi ve 1978 - 1979 yılları arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. n29 Kasım 1987’de yapılan genel seçimlerde SHP’den yeniden Parlamento‘ya seçildi ve Meclis Grup Başkanvekilliği ve Genel Sekreterlik dahil olmak üzere bir çok üst düzey görevde bulundu. n20 Ekim 1990’da yapılan genel seçimlerde 3. kez milletvekili seçildi ve TBMM‘ye Gaziantep Milletvekili olarak girdi. n20 Kasım 1991’de Süleyman Demirel’in başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak atandı. Tansu Çiller tarafından 1993 Haziran ayında kurulan 2. DYP-SHP koalisyon hükümetinde bu görevini sürdürdü. n16.10.1997- 16.04.1998 Meclis Başkanlığı yaptı. n2004 Ocak ayında NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi görevini üstlendi. Bu görevini 2006 Ağustos ayında tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious