Aday listeleri YSK'ya teslim edildi

Aday listeleri YSK'ya teslim edildi.14349
  • Giriş : 17.02.2009 / 18:48:00

YSK belirlediği seçim takvimine göre, siyasi partiler, aday listelerini bugün seçim kurullarına teslim etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


YSK'nın, 29 Mart 2009'da yapılacak mahalli idareler seçimlerine ilişkin belirlediği seçim takvimi işliyor.

Takvime göre, siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına vermeleri için tanınan süre sona erdi.


ANKARABÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Siyasi partilerin verdikleri listelere göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayları şöyle:

Anavatan Partisi : Süzülay Hazar
Milliyetçi Hareket Partisi : Mansur Yavaş
Liberal Demokrat Parti : İslam Ayvaz
Demokratik Sol Parti : Adaya göstermedi
Demokratik Toplum Partisi : Hayriye Kamile Öncel
İşçi Partisi : Aday göstermedi
Cumhuriyet Halk Partisi : Murat Karayalçın
Hak ve Özgürlükler Partisi : Aday göstermedi
Büyük Birlik Partisi : Aday göstermedi
Barış ve Demokrasi Partisi : Aday göstermedi
Millet Partisi : İsa Erdem
Özgürlük ve Dayanışma Partisi : Aday göstermedi
Türkiye Komünist Partisi : Bekir Tuncay Çelen
Demokrat Parti : Kenan Nuhut
Saadet Partisi : Veysel Candan
Adalet ve Kalkınma Partisi : Melih Gökçek
Bağımsız Türkiye Partisi : Salih Türkyılmaz
Emek Partisi : Aday göstermedi
Halkın Yükselişi Partisi : Aday göstermedi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ömer Ülgener, Evrim Erdoğdu, İsmet Turhan, Ayhan Yalçın, Kadir Güven'in bağımsız adaylık başvurusu yaptığı öğrenildi.


İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

29 Mart'taki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunan isimler şunlar:

Anavatan Partisi: Ahmet Özal
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): Ahmet Turgut
Liberal Demokrat Parti (LDP): Fahrettin Tanınmış
Demokratik Sol Parti (DSP): Ahmet Vefik Alp
Demokratik Toplum Partisi (DTP): Akın Birdal
İşçi Partisi: Aday göstermedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): Kemal Kılıçdaroğlu
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR): Mehmet Ali Erdoğan
Büyük Birlik Partisi (BBP): Cevdet Tellioğlu
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP): Aday göstermedi
Millet Partisi (MP): Ahmet Aktaş
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP): Aday göstermedi
Türkiye Komünist Partisi (TKP): Zehra Güner
Demokrat Parti (DP): Mehmet Dülger
Saadet Partisi: Mehmet Bekaroğlu
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti): Kadir Topbaş
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP): Sabiha Karamustafa
Emek Partisi (EMEP): Aday göstermedi
Halkın Yükselişi Partisi (HYP): Aday göstermedi

İSTANBUL BAĞIMSIZ ADAYLAR

İl seçim Kuruluna, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olarak başvuruda bulunanların isimleri de şöyle:

1- Kaya Mutlu
2- Selamettin Tellioğlu
3- Fatma Ragibe Loğoğlu
4- Erhan Taş
5- Ahmet Lacin
6- Melek Altıntaş
7- Yahya Güneşer
8- Mert Küçük
9- Cihan Aktaş
10- Dursunali Bacıoğlu
11- Burhan Erol
12- Nurullah Çolak
13- Yasin Kılar
14- Abidin Orhan Pak
15- Uğur Arslan

İZMİR

Anavatan Partisi: Gülgün Beşerler
Milliyetçi Hareket Partisi: Müsavat Dervişoğlu
Liberal Demokrat Parti: Orkun Köksoy
Demokratik Sol Parti: Harun Öztürk
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Aziz Kocaoğlu
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Özgür Sarı
Demokrat Parti: Haluk Güntan
Saadet Partisi: Şerafettin Kılıç
Adalet ve Kalkınma Partisi: Taha Aksoy
Bağımsız Türkiye Partisi: Zübeyde Uslu
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: Mustafa Mehmet Balçık
Bağımsız: Arif Ali Cangı
Bağımsız: Taner Büte
Bağımsız: Celal Görmüş
Bağımsız: Nicmiye Şafak Özdoğan
Bağımsız: Baki Baklan
Bağımsız: Sabri Demirdöğen



ADANA

Anavatan Partisi: Nurgül Çölkesen
Milliyetçi Hareket Partisi: Aytaç Durak
Liberal Demokrat Parti: Özgür Karakök
Demokratik Sol Parti: Ali Bayraktaroğlu
Demokratik Toplum Partisi: Şiar Rişvanoğlu
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Ümit Özgümüş
Hak ve Özgürlükler Partisi: Azat Sağnıç
Büyük Birlik Partisi: Taner Boz
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: Ali Öğün
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Mehmet Kuzulu
Demokrat Parti: İbrahim Gazioğlu
Saadet Partisi: Sıtkı Cengil
Adalet ve Kalkınma Partisi: Mehmet Ali Bilici
Bağımsız Türkiye Partisi: İbrahim Dikener
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: Sakıp Teker
Bağımsız: Abdurrahman Boztaş
Bağımsız: Can Demir Mansuroğlu
Bağımsız: Fatma Sesli

ANTALYA

Anavatan Partisi: Serkan Küçükkuru
Milliyetçi Hareket Partisi: Kemal Çelik
Liberal Demokrat Parti: Yusuf Mercan
Demokratik Sol Parti: Mehmet Çelik
Demokratik Toplum Partisi: Şemsettin Kalay
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Mustafa Akaydın
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Levent Tunçel
Demokrat Parti: Mustafa Ceylan
Saadet Partisi: Süleyman Burgan
Adalet ve Kalkınma Partisi: Mehmet Menderes Tevfik Türel
Bağımsız Türkiye Partisi: -----
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----

BURSA

Anavatan Partisi: İlhan Aşkın
Milliyetçi Hareket Partisi: Mehmet Gazioğlu
Liberal Demokrat Parti: Ali Rıza Kocaman
Demokratik Sol Parti: Esat Gürkan Kanbir
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Sena Kaleli
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: Ümit Topaloğlu
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Mehmet Yavuzkan
Demokrat Parti: Hikmet Şahin
Saadet Partisi: Zekeriya Yılmazgöz
Adalet ve Kalkınma Partisi: Recep Altepe
Bağımsız Türkiye Partisi: Hüseyin Zengin
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----

ERZURUM

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Kamil Aydın
Liberal Demokrat Parti: -----
Demokratik Sol Parti: Ahmet Kovaytan
Demokratik Toplum Partisi: İrfan Keskin
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Nizamettin Zengin
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: -----
Demokrat Parti: Gürbüz Karabacak
Saadet Partisi: Cemalettin Hınıslıoğlu
Adalet ve Kalkınma Partisi: Ahmet Küçükler
Bağımsız Türkiye Partisi: -----
Emek Partisi: -----

ESKİŞEHİR

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Ahmet Vural
Liberal Demokrat Parti: -----
Demokratik Sol Parti: Yılmaz Büyükerşen
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Rauf Aydın Güngör
Hak ve Özgürlükler Partisi:
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Hüsnü Atlıkan
Demokrat Parti: Ayfer Arat
Saadet Partisi: Nihat Bilgiç
Adalet ve Kalkınma Partisi: Hasan Gönen
Bağımsız Türkiye Partisi: Ömer Fahrettin Sapmaz
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi:
Bağımsız: Hamza Abay

GAZİANTEP

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Mehmet Yıldırım
Liberal Demokrat Parti: -----
Demokratik Sol Parti: Ökkaş Kıroğlu
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Mustafa Yılmaz
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: Metin Demirçubuk
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Ekim Orhan İsmi
Demokrat Parti: Bedi Bilaloğlu
Saadet Partisi: Nurettin Aktaş
Adalet ve Kalkınma Partisi: Asım Güzelbey
Bağımsız Türkiye Partisi: Mehmet Hakan Keresteci
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----
Bağımsız: Abdullah Sabri Kocaman

MERSİN

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Mahmut Tat
Liberal Demokrat Parti: -----
Demokratik Sol Parti: Adil Aktay
Demokratik Toplum Partisi: Aleddin Erdoğan
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Macit Özcan
Hak ve Özgürlükler Partisi: Mehmet Maaz Bozyel
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: Fikret Adıgüzel
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Ali Önder Öndeş
Demokrat Parti: Mehmet Bolat
Saadet Partisi: Mehmet Kalınlı
Adalet ve Kalkınma Partisi: Mustafa Eyiceoğlu
Bağımsız Türkiye Partisi: Okan Özgür Özturan
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----
Bağımsız: Davut Demirel
Bağımsız: Erkan Arıtman

KAYSERİ

Anavatan Partisi: Gül Fatma Tufanoğlu
Milliyetçi Hareket Partisi: Mustafa Eraslan
Liberal Demokratik Parti: Ahmet Eninkurt
Demokratik Sol Parti: Erol Bezirhan
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Ali Genç
Hak ve özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: Sinan Özdemir
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: Ahmet Çelik
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Havize Atlıhan
Demokrat Parti: Osman Çilsal
Saadet Partisi: Haşim Özçelik
Adalet ve Kalkınma Partisi: Mehmet Özhaseki
Bağımsız Türkiye Partisi: Mustafa Tekin
Emek Partisi: Hasan Daşkın
Halkın Yükselişi Partisi: -----

KOCAELİ

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Zekai Kahyaoğlu
Liberal Demokrat Parti: -----
Demokratik Sol Parti: Hüseyin Karakullukçu
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Sefa Sirmen
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Barbaros Tantan
Demokrat Parti: Mehmet Zafer Arda
Saadet Partisi: Mehmet Batuk
Adalet ve Kalkınma Partisi: İbrahim Karaosmanoğlu
Bağımsız Türkiye Partisi: Mensur Yıldırım
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----

KONYA

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: Hikmet Çay
Liberal Demokrat Parti: Süleyman Sefa Martı
Demokratik Sol Parti: Ahmet Vejdi Çınar
Demokratik Toplum Partisi: Abdülhakim Gülmez
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Hasan Sarımehmetoğlu
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: Mehmet Ali Küçükgüzel
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Fatih Bilici
Demokrat Parti: Mustafa Türkaslan
Saadet Partisi: Mustafa Özkafa
Adalet ve Kalkınma Partisi: Tahir Akyürek
Bağımsız Türkiye Partisi: Hasan Hüseyin Bilgi
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: Coşkun Bilgi

SAKARYA

Anavatan Partisi: Fahri Şen
Milliyetçi Hareket Partisi: Enver Toçoğlu
Liberal Demokrat Parti: Gültekin Tırpancı
Demokratik Sol Parti: Necati Eker
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Cem Hatunoğlu
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: Hüdaverdi Kervankıran
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Mustafa Oğuz Kavala
Demokrat Parti: Tuncer Tepe
Saadet Partisi: Ulvi Çavdaroğlu
Adalet ve Kalkınma Partisi: Zeki Toçoğlu
Bağımsız Türkiye Partisi: Erol Sak
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----
Bağımsız: Osman Nuri Altındaş
Bağımsız: Mehmet Adıgüzel

SAMSUN

Anavatan Partisi: -----
Milliyetçi Hareket Partisi: İbrahim Özyer
Liberal Demokrat Parti: Hasan Öztorun
Demokratik Sol Parti: Ceyhun Karamangil
Demokratik Toplum Partisi: -----
İşçi Partisi: -----
Cumhuriyet Halk Partisi: Mehmet Atalay
Hak ve Özgürlükler Partisi: -----
Büyük Birlik Partisi: -----
Barış ve Demokrasi Partisi: -----
Millet Partisi: -----
Özgürlük ve Dayanışma Partisi: -----
Türkiye Komünist Partisi: Gülbin Cingöz
Demokrat Parti: Kemal Vehbi Gül
Saadet Partisi: Hasan Tahsin Şengül
Adalet ve Kalkınma Partisi: Yusuf Ziya Yılmaz
Bağımsız Türkiye Partisi: Orhan Veral
Emek Partisi: -----
Halkın Yükselişi Partisi: -----
Bağımsız: Filiz Uluçelebi


BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ

Seçim takvimine göre, siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri 19 Şubat 2009 Perşembe gününe kadar tamamlamaları gerekiyor.

Geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adayları ise il seçim kurulları tarafından mahallinde 20 Şubat 2009 Cuma günü Saat 08.00'de ilan edilecek. İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığı doğrudan incelemeye alınacak.

Geçici ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü 21 Şubat 2009 Cumartesi. Geçici adayların, adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık yönünden il ve ilçe seçim kurullarınca yapılan incelemeler de aynı gün sona erecek. İl veya ilçe seçim kurullarının incelemeleri sonucunda ortaya çıkan seçilme yeterliliğine ilişkin eksikliklerin il seçim kurullarınca ilgili aday ve siyasi parti il başkanlığına, ilçe seçim kurullarınca da ilgililere ve siyasi parti ilçe başkanlıklarına aynı gün bildirilecek.

Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılan itirazların karara bağlanmasının son günü ise 23 Şubat 2009 Pazartesi.

İlgililer, ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı Yüksek seçim Kuruluna 25 Şubat 2009 Çarşamba gününe kadar itiraz edebilecek.

Adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazlar, il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin de YSK'ca 25 Şubatta kesin karara bağlanacak. seçim takvimine göre adaylarla ilgili daha sonraki süreç şöyle işleyecek:

27 Şubat 2009 Cuma: YSK'nın il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin karara bağlamasının son günü. seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

28 Şubat 2009 Cumartesi: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü.

1 Mart 2009 Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*