Aday listelerine son itirazlar bugün

Aday listelerine son itirazlar bugün.11121
  • Giriş : 11.06.2007 / 10:52:00

YSK dün ilan ettiği milletvekili geçici aday listelerine bugün son itirazlar yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim takvimine göre, yarın gümrük kapıları sandık kurullarının oluşturulması tamamlanacak ve ilgililere tebliğ edilecek. Takvime göre yarın ayrıca, geçici adayların ilgili il seçim kurullarınca incelenmesi sona erecek. Geçici aday listelerinde il seçim kurullarının incelemeleri sonucunda meydana gelen eksiklik ve aykırılıkların; il seçim kurullarınca ilgili adayla, siyasi parti il başkanlığına ve ilgili siyasi parti genel merkezine de iletilmek üzere YSK'ya bildirilmesinin son günü de 12 Haziran Salı.

Seçim takvimi bundan sonraki süreçte şöyle işleyecek:

-13 Haziran Çarşamba: İl seçim kurullarının milletvekili aday listelerine yapılan itiraz üzerine verdikleri kararlara karşı YSK'ya itirazlar yapılabilecek.

-15 Haziran Cuma: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yapılan itirazları YSK karara bağlayacak.

Milletvekilliği geçici adaylığından istifa edenlerin, YSK'ya bildirilmesinin son günü. İstifa, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmeleri tamamlanması YSK'ca siyasi partilere bildirilecek.

-17 Haziran Pazar: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin, ilgili siyasi partilerce tamamlanarak, YSK'ya bildirilmesi için tanının süre sona erecek.

-19 Haziran Salı: YSK'ca milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibariyle ilan edilmek üzere; il seçim kurullarına, Resmi Gazete, radyo ve televizyonda yayınlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek. seçim çevrelerine ilişkin kesin aday listeleri il seçim kurullarına gönderilecek. YSK tarafından birleşik oy pusulası basımına; basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak. Gümrük kapılarında kullanılacak oy pusulalarının basımı ve diğer araç ve gereçlerle birlikte ilgili seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.

-20 Haziran Çarşamba: Milletvekili kesin aday listeleri (bağımsızlar dahil) radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

-25 Haziran Pazartesi: Gümrük kapılarında oy verme işlemlerine başlanacak.

-RADYO VE TV PROPAGANDA SIRASI-

-8 Temmuz Pazar: Seçimlere katılan siyasi partilerin radyo ve televizyon propagandası için başvurularının ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcilerin YSK'ya bildirilmesinin son günü.

-10 Temmuz Salı: Siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda sıralarının belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.

-11 Temmuz Çarşamba: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak ve dağıtılamayanlar ilgili ilçe seçim kurulu başkanlarına teslim edilecek.

-12 Temmuz Perşembe: seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

-15 Temmuz Pazar: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

-16 Temmuz Pazartesi: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlanacak.

-17 Temmuz Salı: Taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklu seçmen listeleri kesinleştirilecek.

-18 Temmuz Çarşamba: İlçe seçim kurulları, malzeme torbalarını sandık kurulu başkanlıklarına teslim edecek ve göreve hazır durumu getirilecek.

-21 Temmuz Cumartesi: seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

-22 Temmuz Pazar: Oy verme günü. seçim yasakları saat 24.00'de sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious