Adaylar, ekonomi vaatlerini anlattı

Adaylar, ekonomi vaatlerini anlattı .8938
  • Giriş : 11.07.2007 / 21:23:00

İzmir Ekonomi Muhabirleri Derneği bazı siyasi partilerin milletvekili adaylarının partilerinin ekonomi programlarını değerlendirildiği bir toplantı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Aydemir Aşkın Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir milletvekili adayları katıldı. AK Parti adına İzmir 2. bölge 3. sıra adayı Taha Aksoy, CHP'den 2. bölge 2. sıra adayı Oğuz Oyan, DP parti adına ise 1. bölge 3. sıra adayı Fatih Dalan ve MHP'den 2. bölge 3. sıra adayı Füsun Köroğlu katıldı.

Konuşmaya CHP milletvekili İzmir adayı Oğuz Oyan başladı. Hükümetin uyguladığı ekonomik programı eleştiren Oyan, iktidarın IMF güdümlü dışa bağımlı bir politika izlediğini söyledi. İMF programının geçmiş dönemde yaşanan ekonomik krizlerin yaralarını sarmak için yola çıktığını fakat daha sonra sorun meydana getirdiğini, bu programla devam etmenin çok yanlış olduğunu öne sürdü. Oyan, "Türkiye'nin bel bağladığı IMF programı sorunları halının altına süpürmekten başka bir şey değildir. Biz iktidara geldiğimizde bu program ile devam etmeyeceğiz" dedi.

Vergi oranlarını yükseltmeden tabana yayacaklarını açıklayan Oyan, kayıt dışı ekonomiyi de önleyeceklerini söyledi.

Daha sonra AK Parti adına söz alan Taha Aksoy, hükümetin en az eleştirilecek yönünün ekonomi olduğunu belirterek, 1993 ile 2002 yılları arasında Türkiye'nin büyüme hızı 2.6 iken AK Parti hükümeti döneminde bu oranın 7.3 çıktığını hatırlattı. Cari açık ve işsizlik konularında eleştirileri haklı bulan Aksoy, "Cari açığın çözülmesinin uzun soluklu bir iş olduğunu herkes kabullenmelidir. Kısa dönemde kapatılması sözkonusu değildir. Dış sermayenin çok miktarda girmesi de cari açıkta oluşacak ani çıkışları engeller niteliktedir" diye konuştu.

İşsizlik oranın düşürülememesinin bir başarısızlık olarak gören Aksoy, Türkiye'de 850 bin gencin işgücüne katıldığını belirterek, işsizliğin azaltılmasının yolunun yatırımların artırma ile olacağını açıkladı.

IMF konusunda da açıklamalarda bulunan Aksoy, IMF programının başarı ile uygulandığı tek ülke Türkiye olduğunu söyledi. AK Parti hükümetinin 20 milyar dolar borcunu 8.5 milyar dolara düşürdüğünü kaydeden Aksoy, artık Türkiye'nin IMF'ye bağımlı ve muhtaç olma noktasından çok uzak olduğunu ve ileriki yıllarda IMF ile değil Dünya bankasıyla ilişkilerinin geliştireceklerini belirtti.

DP adayı Fatih Dalan ise DP seçim beyannamesinde KOBİ'lerin önemli bir kesimi teşkil ettiğini o yüzden esnaf ve KOBİ bakanlığını kuracaklarını söyledi. Programlarında IMF ile anlaşmayı kaldıracaklarını anlatan Dalan, projelerinin aş, iş ve onurlu yaşam adı altında çerçeveleştirdiklerini söyledi.

MHP adayı Füsun Köroğlu ise AB'ye muhtaç olmadıklarını ve IMF politikalarından çıkmayı düşündüklerini ifade etti. Köroğlu, elektronik Devlet Projesini bitirmeyi taahhüt etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious