Adaylık yarışı bitti, listeler YSK'da

Adaylık yarışı bitti, listeler YSK'da.11121
  • Giriş : 04.06.2007 / 17:17:00

Adaylarını belirleyen siyasi partiler listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na teslim ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul 1. bölge 1. sıra, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün ise Kayseri 1. sıradan aday olduğunu bildirdi.

Çetinkaya, YSK'ya milletvekili aday listelerini teslim ettikten sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul 1. bölge 1. sıra, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül'ün ise Kayseri 1. sıradan aday olduğunu bildirdi.

Çetinkaya, kendisinin de Elazığ'dan aday olduğunu söyledi.

Milletvekili adaylığı için partisine 434 kadının başvuruda bulunduğunu belirten Çetinkaya, yıllara oranla bu rakamın yüzde 300 arttığını kaydetti.

Çetinkaya, kaç kadının aday gösterildiği yönündeki sorular üzerine, 100'e yakın kadını da aday gösterdiklerini bildirdi.

Bir başka soru üzerine Çetinkaya, aday olmayacağını açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in kendi iradesini kullandığını belirtti. Çetinkaya, şunları kaydetti:

''Seçime girmek kişisel bir tercihtir. Bu dönem seçime girmemeyi ve seçilme hakkını kullanmamayı kendileri beyan ettiler. Kendisi bu şekilde beyan etmiştir, biz de saygı duşymuşuzdur. Esasında çok değerli bir arkadaşımızdır, değerli bir devlet adamıdır. Partimizin kurucularındandır. Kendileri bu şekilde karar vermiştir, o karara saygı duymuşsuzdur'' dedi.

NECMETTİN ERBAKAN, KONYA'DAN ADAY

Saadet Partisi yetkilileri, YSK'ya gelişlerinde eski Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın Konya 1. sıradan aday olduğunu bildirdiler.

CEM UZAN, İZMİR 1. BÖLGEDEN ADAY

Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, YSK'ya gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Başkan Cem Uzan'ın İzmir 1. Bölge, 1. sıradan milletvekili adayı olduğunu bildirdi. Şirin, 81 ilden 550 milletvekili adayı ile seçimlere gireceklerini belirterek, bu adayların 132'sinin kadın olduğunu söyledi. Antalya, Bursa ve Balıkesir'in de aralarında bulunduğunu 9 ilde kadın adayların birinci sırada olduğunu kaydeden Şirin, Cem Uzan'ın eşi Alara Uzan'ın ise aday olmayacağını yineledi.

Diğer partilerle ittifak görüşmeleri yapıp yapmayacaklarının sorulması üzerine Şirin, ''İttifak Görüşmeleriyle ilgili olarak son 2-3 gündür olanları hayretle izliyorum. Uzun zamandır Ankara'dayım ama Ankara'nın dedikodu furyasına alışamadım'' dedi. İşbirliğiyle ilgili tüm görüşmeleri 3 hafta önce bitirdiklerini vurgulayan Şirin, Genel Başkan Uzan'ın ağzından ''tek başına seçimlere gireceklerini'' ilan ettiklerini anımsattı.

Şirin, bir başka soru üzerine, ''partisinin, DP ile ittifak görüşmeleri yaptığı yolundaki söylentilerin DP'liler tarafından ortaya atıldığını'' ileri sürdü. ''DP'lilerin dolaylı yoldan kendilerinden görüşme için randevu istediklerini'' iddia eden Şirin, bu talebi reddettiklerini sözlerine ekledi.

Halkın Yükselişi Partisi'nin milletvekili aday listelerini Genel Sekreter Behzat Özel YSK'ya verdi. Özel, 81 ilde 550 adayla seçime girdiklerini kaydetti.

Halkın Yükselişi Partisi'nin ardından Emek Partisi yöneticileri milletvekili aday listelerini YSK'ya getirdi. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, 45 ilde kendi listeleriyle seçime girdiklerini belirterek, bunun dışındaki illerde bağımsız adaylara destek vereceklerini söyledi. Kaya, Genel Başkan Levent Tüzel'in, İzmir 1. Bölge'de bağımsız aday olacağını bildirdi.

"MHP, 60. HÜKÜMET OLACAK"

MHP, 22 Temmuz'da seçime girecek milletvekili adaylarının listesini YSK'ya gönderdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal'ın partiden listelerle birlikte çıkışı sırasında partililer ''MHP, 60. hükümet olacak'' şeklinde slogan attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious