Adaylıktan çekilmiyorum

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve cumhur adayı Gül: Adaylıktan çekilmiyorum

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin devam ettiğini, Anayasa Mahkemesi kararının beklendiğini belirterek, "Dolayısıyla herhangi bir biçimde adaylığımın geri çekilmesi söz konusu değil" dedi.

Abdullah Gül, eski Dışişleri ve Savunma Bakanlarından Haluk Bayülken’in vefatı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin devam ettiğini belirterek, bu süreç başladıktan sonra ana muhalefet partisi CHP’nin karşılaşılan durumun ortaya çıkması halinde konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini söylediğini anımsattı. Kendi adaylığının söz konusu olduktan sonra da CHP’nin kamuoyu nezdinde bağlandığı için konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü ifade eden Gül, "Şimdi bu dosya Anayasa Mahkemesi’nde. Dolayısıyla bu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmanın, bir görüş ifade etmenin doğru olmadığı kanaatindeyim" dedi.

ADAYLIĞIMI GERİ ÇEKMEYECEĞİM

Doğru olanın Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemek ve bu kararı saygıyla karşılamak olduğunu vurgulayan Gül, bir gazetecinin adaylığını geri çekip çekmeyeceğine ilişkin sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Gül şöyle konuştu:

"Bu süreç devam ediyor. Dolayısıyla herhangi bir biçimde adaylığımın geri çekilmesi söz konusu değil. Bu bir gecede alınmış bir karar değil. Uzun yoklamalar, görüş alış verişleri neticesinde ortaya çıkmış bir adaylıktır. Dolayısıyla bu süreç devam ediyor. Anayasa Mahkemesi kararını hep birlikte beklememiz gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious