ADD, şehitlikteki başörtüsünden rahatsız oldu

ADD, şehitlikteki başörtüsünden rahatsız oldu.11812
  • Giriş : 19.03.2008 / 17:07:00

ADD Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, "Bunu Yargıtay'a bir meydan okuma, tavır koyma olarak değerlendirmekteyiz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla Denizli Asri Mezarlık içindeki şehitlikte düzenlenen törene Başkan Zeybekci'nin eşi Ayşen Zeybekci, başörtülü olarak katılmıştı. 2004 yılındaki 23 Nisan kutlamalarında başını açarak törenlere katılmasının ardından dört yıl boyunca hiçbir törende bulunmayan Zeybekci'nin, şehitleri anma gününde mezarlıkta başının örtülü olması ADD'yi rahatsız etti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ADD Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, Denizlililerin Ayşen Zeybekci'yi ilk katıldığı 23 Nisan 2004 günü başını açarak protokolde yer almasıyla tanıdığını ifade ederek, "Bu anlamda Denizli halkının takdirlerine muhatap olmuş birisidir ancak basının tehdide varan saldırıları karşısında, o tarihten sonra bir daha protokolde yer almamıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, Sayın Zeybekci'nin üyesi bulunduğu AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olması gerekçeleriyle açtığı kapatma davasından sonraki ilk resmî tören olan 18 Mart Çanakkale ve şehitlerimiz için düzenlenen törene Bayan Zeybekci'nin türbanlı olarak katılması oldukça anlamlıdır." şeklinde konuştu.

Başkan Zeybekci döneminde yaşanan iki olayın da kapatma davasının iddanamesinde yer aldığını söyleyen Karaca, "Üstelik iddanamedeki bir olayın doğrudan belediye başkanı ve AKP'li belediye meclis üyelerinin verdiği bir karar olması, 18 Mart günü yaşanan olayın daha da kaygıyla izlememize sebep olmuştur. Sayın Zeybekci'nin bu tavrını, laik cumhuriyete ve laik cumhuriyetin korunmasında en etkin kurum olan Yargıtay'a bir meydan okuma, tavır koyma olarak değerlendirmekteyiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious