ADD hakkında soruşturma açıldı

ADD hakkında soruşturma açıldı.16991
  • Giriş : 15.11.2008 / 22:15:00
  • Güncelleme : 15.11.2008 / 22:16:15

Atatürk ve Lenin'i yan yana gösteren pankartın açıldığı Kadıköy'deki mitingi düzenleyen ADD için soruşturma.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dava açılmasına karar verilirse ADD yöneticileri ve pankartı taşıyan eylemciler, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Ergenekon soruşturmasını protesto etmek için 19 Temmuz 2008 tarihinde ADD tarafından düzenlenen mitingde Atatürk ile Lenin'i yan yana gösteren pankart açılması üzerine Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Mitingi düzenleyen ADD ve pankartı açan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) hakkında soruşturma başlatan savcılık, 5816 sayılı "Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun'a Muhalefet" suçundan dava açmaya hazırlanıyor. Medyada yer alan görüntü ve fotoğraflar ile emniyet güçlerinin elindeki delilleri toplayan savcılığın soruşturması sonunda dava açılmasına karar verilirse; ADD yöneticileri ve pankartı taşıyan eylemciler, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Kadıköy İskele Meydanı'nda yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde açılan pankartta, sağ tarafta Atatürk, sol tarafta ise Lenin'in fotoğraflarına yer verilmişti. Pankartın en üst kısmında ise kırmızı renklerle; "Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşımızın Önderi ve En Büyük Müttefiki" yazılmıştı.

Bu arada Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ADD'nin İzmir ve Bursa'da düzenlediği ve aynı pankartın açıldığı mitingler nedeniyle de İzmir ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma açılması yönünde yazı göndermeye hazırlandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*