ADD strateji değiştirdi

  • Giriş : 15.09.2007 / 11:15:00

'Cumhuriyet Mitingleri'yle halkla kaynaşma sağlayamayan ADD, Genel Başkan Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un talimatıyla hayır işlerine yönelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), strateji değişikliğine gidiyor. Kuruluş amacını 'Atatürk devrimlerine bekçilik etmek' olarak özetleyen dernek, yeni süreçte halkın arasına girip toplumsal sorunlara çözüm üretmeye çalışacak.

ADD yönetimi, fakir vatandaşlar için giysi ve gıda yardımları toplayıp bunları ulusal ve dini bayramlarda dağıtma kararı aldı. Dernek üyelerinden de Atatürkçü sistemin halkla daha fazla nasıl bütünleştirileceğine dair fikirler istendi.

Nisan ayında organize ettiği 'Cumhuriyet Mitingleri'yle siyaset mühendisliğine soyunan ADD, bu çabasında başarılı olamayınca daha mütevazı işler yapmaya karar verdi. Dernek başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, tüm şubelere bir genelge göndererek, yeni stratejinin ayrıntılarını anlattı. Genelgede, 'Atatürkçü düşünce sisteminin halkla bütünleşmesi için ekonomik açıdan olanakları sınırlı yurttaşlara dernek tarafından yardım ve destek faaliyetlerinin yapılacağı' belirtildi. Tüm üyelerin, bu yönde ne tür faaliyetler yapılabileceğine ilişkin düşüncelerini 15 Ekim 2007'ye kadar ADD Genel Merkezi'ne ulaştırması istendi.

ADD tüzüğünde, derneğin amacı şöyle özetleniyor: "Atatürk'ün önderi olduğu Türk devrimini ve bu devrimin temelini oluşturan Atatürk ilkelerini, düşünce sistemini, devrimin bugünkü sonuçlarını ve yarınlara uzantılarını, davranışlarını, savaşımlarını ve yapıtlarını incelemek, araştırma konusu yapmak, bunlara karşı girişim, adım ve akımlarla yasalar çerçevesinde düşün savaşımı vermek." Dernek, geçen nisanda AK Partili birinin Köşk'e çıkmaması için CHP'nin desteğiyle 'Cumhuriyet Mitingleri' düzenlemişti. Bu nedenle 'kuruluş amacından saparak, halkı iktidara karşı kışkırtmakla' suçlanmıştı.

'Mitingler olmadı, halkın arasına girelim'

-Teşkil edilecek sağlık kolları ile köy ve olanakları kısıtlı şehir kıyılarında periyodik sağlık taramaları, tedavi ve sağlık koruma programları yapmak ve uygulamak.

-ÖSS'ye hazırlık kursları düzenlemek.

-Köy odalarında gençler ve bayanlar için Atatürk hakkında söyleşiler yapmak.

-Köylü ve olanakları kısıtlı yerlerde oturan yurttaşların el emeklerini değerlendirmeye yönelik kermes, doğal ürün sergileri ve satış etkinlikleri ve benzer çalışmalar yapmak.

-Çocukları askerlik hizmeti yapmakta olan ailelere yönelik çeşitli yardım etkinlikleri düzenlemek.

-Yaşlılara yönelik özel sağlık koruma programları düzenlemek.
Köy okulları ve odalarına kitap desteği sağlamak.

-Olanakları sınırlı yurttaşlar için giysi ve gıda destek kampanyaları ve köy gezileri düzenlemek, bu kampanyaları ulusal ve dini bayramlarda yoğunlaştırmak.

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki şubeleri destekleyici çalışmalar yapmak.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious