ADD'de şok eden istifa!

ADD'de şok eden istifa!.28086
  • Giriş : 16.04.2009 / 09:08:00

Ergenekon operasyonunda son dalganın yaşandığı gün Atatürkçü Düşünce Derneği'nden (ADD) sürpriz bir istifa gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstifanın, 'akademik dalga' yorumlarının yapıldığı gözaltı saatlerine denk gelmesi dikkat çekti. Başta askerler olmak üzere bazı çevrelerin başucu eseri haline gelen "Şu Çılgın Türkler" kitabının yazarı Turgut Özakman, ADD ile yollarını ayırdı.

İstifa ettiğini Zaman'a doğrulayan Özakman, "Zaten hatır için girmiştim." dedi. Sağlık nedenleriyle dernekten ayrıldığını ifade eden Özakman, aslında geçen yıl istifa girişiminde bulunduğunu belirtti. Turgut Özakman, genel başkanlığını Ergenekon sanığı Şener Eruygur'un yaptığı ADD'de, genel yönetim kurulu üyeliğini yürütü- yordu.

ADD ile Ergenekon örgütü arasındaki ilişki biliniyor. Ergenekon davasının 1 numaralı sanığı konumunda olan emekli Orgeneral Şener Eruygur, gözaltına alınıp cezaevine gönderildiğinde ADD başkanlığı görevini yürütüyordu.

Özakman'ın istifası ve zamanlaması akla Ergenekon yapılanmasını getirdi. Ünlü yazarın Ergenekon'la ilişki içinde olduğu gerekçesi ile ADD'den istifa etmiş olabileceği yorumlarına yol açtı.

İstifasıyla ilgili Zaman'a açıklamalarda bulunan Turgut Özakman, gerekçe olarak sağlık nedenlerini gösterdi. Geçtiğimiz yıl istifa girişiminde bulunduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini söyleyen Özakman, "Dürüstçe söylemem gerekirse hatır için üye olmuştum, sağlık durumum kötüleşince istifa etmeye karar verdim.

Yönetim kurulu üyesi olunca yapmam gereken işler oluyor. Yapamadım. Ben zaten hiçbir derneğe üye değildim, buraya da hatır için olmuştum." ifadelerini kullandı.
Ömer Şahin - Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*