ADD'yi Ergenekon için kullanmışlar

ADD'yi Ergenekon için kullanmışlar.11182
  • Giriş : 14.05.2009 / 22:20:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 18:27:45

ADD'nin Eruygur'un başkan olmasından sonra Ergenekon'a hizmet eden örgüt haline geldiğini gösteren belgeler!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İkinci iddianamenin ek klasörlerinde yer alan teftiş raporları ADD'nin kamu yararı güden bir dernek olmaktan uzaklaştığını ve siyasallaştığını gösteriyor. İçişleri bakanlığı müfettişlerine göre ADD, Atatürk ismini de izinsiz kullanıyor.

ADD, Türkiye'deki Kamu Yararı statüsüne sahip sayılı derneklerden biri. Ancak ikinci delil klasörlerinde yer alan ADD belgelerine göre, Şener Eruygur'un yönetime gelmesinin ardından dernek tamamen şekil değiştiriyor. Belgeler, Silahlı Terör örgütü kurmak ve yönetmek ayrıca Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Şener Eruygur'un, ADD'yi Ergenekon için kullandığını gösteriyor.


IFrame
"ERUYGUR'LA ADD VASFINI YİTİRDİ"

Şener Eruygur'un ADD Başkanı olmasından sonra yapılan denetimler dernekle ilgili vahim bir tabloyu ortaya çıkarıyor. İçişleri Bakanlığı'na bağlı dernek denetçilerinin hazırladığı raporda ADD'nin 1993 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile aldığı kamu yararına çalışan dernek vasfını kaybettiği belirtiliyor.

Diğer derneklere göre daha ayrıcalıklı bir konuma sahip olan ve bağış toplama konusunda daha serbest olan ADD'nin, kuruluşundan bu yana kamu yararına yaptığı pek bir faaliyet bulunmuyor. Derneğin kayıtlarına göre bir kaç tiyatro oyunu, bir kaç şubenin verdiği burs ile parasının tamamı Sezer'in Cumhurbaşkanlığı kasasından bağışladığı bir Kültür Merkezi var.

"CUMHURİYET MİTİNGLERİ SİYASİ AMAÇLI"

Ergenekon iddianamesine giren belgeler ADD'nin Şener Eruygur'a geçmesinden sonra Kamu yararına faaliyetler yapmak yerine, siyasallaştığını gösteriyor. İçişleri Bakanlığı incelemesinde de bu manzara rapora yansıyor. Denetçi ADD'nin özellikle Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesi'nde bir siyasi parti gibi davranarak, siyasi faaliyetlerde bulunduğuna dikkat çekiyor.

"ADD KURUMLARA BASKI YAPTI"

ADD'den ele geçirilen belgeler, ADD Yönetimi'nin , dernekler kanun ve tüzüklerini de adeta hiçe saydığını gösteriyor. ADD sözde Cumhuriyet Mitingleri'nin yanısıra üniversiteler, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, YÖK gibi kurumlarla yakından ilgilenmiş. Ergenekon Soruşturması ADD'nin kimlerin nereye atanacağı konusunda baskı yaptığını da belgelerle ortaya çıkardı.

"USULSÜZ BAĞIŞ TOPLADI TAMAMINI YÖNETİM İÇİN HARCADI"

Dernek siyasallaşmasına rağmen ADD kamu yararına statüsünü kullanmaya devam ediyor. İncelemelerde Erguygur döneminde usulsüz bağış toplandığı belirleniyor. Ancak bağış gelirlerinin yarısını kamu yararına harcaması gereken ADD'nin 2005 yılında kamu yararına tek bir lira bile harcamadığı ortaya çıkıyor.

ŞUBELERİN DURUMU DA FARKLI DEĞİL

ADD şubelerindeki durum da farklı değil. 2005-2006 denetimlerinde derneğin 420 şubesinden sadece 132'si gelir gider evraklarını denetçilere gönderdi. Bu 132 şubeden 102'sinin kamu yararlı harcama oranı yapması gerekenin altında çıktı.

ADD KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK DEĞİL

Belgelerde hesaplarından faaliyetlerine kadar her yönüyle incelenen ADD'nin kamu yararına çalışan dernek vasfını yitirdiği ve bu imtiyazının geri alınması gerektiği özellikle belirtiliyor. Derneğin Atatürk ismini de izinsiz kullandığı vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*