Adem'in ölümünden sorumlu polisler yargılanacak

Adem'in ölümünden sorumlu polisler yargılanacak.10537
  • Giriş : 12.03.2008 / 18:10:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 18:20:37

Polisin dövdüğü iddia edilen ve geçen hafta yaşamını yitiren Adem'in olayı mahkemeye taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya'nın Hagen şerhinde 17 Şubat günü polis tarafından dövüldüğü iddia edilen ve geçen hafta yaşamını yitiren Türk genci Adem Özdamar'ın olayı mahkemeye taşındı. Hagen Başsavcılığı suçlamaya konu olan 11 polis hakkında soruşturma açtı. Özdamar'ın otopsi sonuçlarının en erken bir ay içinde açıklanacak. Federal Adalet Eski Bakanı Herta Däubler-Gmelin de olayın tamamen aydınlatılmasını istedi.

Almanya'nın Dortmund şehri yakınlarındaki Hagen şehrinde 17 şubat günü, yardım istediği Alman polisleri tarafından karakola götürülen ve ağır yaralı şekilde hastaneye bırakılan ardından da geçen hafta hayatını kaybeden 26 yaşındaki Türk genci Adem Özdamar'ın olayı mahkemeye taşındı. Adem'in ailesi yeni avukatları Adam Rosenberg aracılığıyla mahkemeye başvurdu. Özdamar ailesi olayla ilgili Hagen polis karakolunda görevli olan polis memurları hakkında 5 ayrı kanun ihlali ile suç duyurusunda bulundu. Başvuru üzerine Hagen Başsavcılığı, söz konusu karakolda görevli 11 polis hakkında soruşturma açtı. Mahkeme tutanağında yer alan polislerin isimleri şöyle: Sandra M., Stefan S., Yvonne L., Sebastian M., Jens F., Florian K., Christoph S., Jana Pa., Ralf A., Tanja O. ve Thomas Wolfgang S.

Uzun süredir, olaya ilgisiz kalan Alman basını da nihayet konuyu ele almaya başladı. Özdamar'la ilgili Frankfurter Rundschau'nun (FR) haberi Alman medyasında da büyük etki yaptı. FR, haberinde Hagen Başsavcılığı'nın açıklamasında bazı çelişkilerin olduğu yönündeki ifadelere yer vermişti. Bu haber üzerine Alman medyasının Özdamar ailesiyle irtibata geçmek istediğini açıklayan Adem'in abisi Salih Özdamar, "Kardeşim vefat etti. Şimdiye kadar Alman medyasından kimse gelip sormadı bile. Aradan üç hafta geçti ve olay yeni olmuş gibi benden bilgi almak istiyorlar." dedi.

Vefat eden Türk gencinin 2000 yılından beri Vogelsang Engineering GmbH çalıştığı fabrikanın Konfeksiyon İşletme Müdürü Volker Britz de yaptığı yazılı açıklamada "Kıymetli ve çok değerli bir arkadaşımızı kaybettik. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Adem Özdamar´i hep gururla anacağız." şeklindeki ifadelere yer verdi.

"OTOPSİ SONUCU EN ERKEN BİR AY SONRA AÇIKLANABİLİR"

Bu arada Türk genci Adem Özdamar hakkında yapılan otopsinin sonucunun açıklanması bir aydan önce beklenmiyor. Konuyla ilgili olarak Cihan'a bir açıklama yapan Hagen Başsavcılığı Basın Sözcüsü Reinhard Wolfes, Adem Özdamar'ın otopsisinin yapıldığını ancak bitmediğini söyledi. Sözcü Reinhard Wolfes, "Sonuçların 4 ile 6 hafta arasında açıklanmasını bekliyoruz." dedi. Adem Özdamar'a karakolda şiddet uygulandığını ve polisin de bunu reddetmediğini söyleyen Savcılık Sözcüsü Wolfes, "Polis hiçbir zaman Adem Özdamar konusunda şiddet uygulamadığını söylemedi" dedi. Wolfes, şöyle devam etti: "Biz polisin Adem Özdamar'a orantısız bir şiddet kullandığını tespit edemedik. Adem Özdamar'ın vücudundaki yaralar da kendisinin sabitlenmek ve hastaneye götürmek üzere sedyeye yatırılmak istenmesi sırasında uygulanan şiddetten meydana gelmiştir" şeklinde konuştu.

Bu arada Türkiye de Adem Özdamar için devreye girmiş durumda. Türk meslektaşından konunun aydınlatılması için geçen hafta bir mektup aldığını söyleyen Almanya Federal Meclis insan hakları komiseri ve eski Federal Adalet Bakanı Herta Däubler-Gmelin (SPD), olayın tamamen aydınlatılmasını istedi. Herta Däubler-Gmelin savcılığın şimdiye kadar nihai raporunu vermemesinin de kendisini kızdırdığını vurguladı. 5 Mart Çarşamba günü vefat eden Adem Özdamar'ın karakolda polis tarafından orantısız şiddet gördüğü ve bu nedenle hayatını kaybettiğine ilişkin şüpheler bulunuyor. Hagen polisinin bir açıklamasında psikolojik dengesinin bozuk olduğunu iddia ettiği Adem Özdamar düzenli bir iş hayatına sahipti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious