Adı festival!

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

6. Osmaniye Yerfıstığı Festivali Protokol Festivalinden ileriye gidemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bozuk olan organizasyon yüzünden TRT ekibi görüntü bulmakta zorlandı.

Osmaniye Belediyesi öncülüğünde bu yıl 6.sı düzenlenen Yerfıstığı Festivaline ilk tepkiler Osmaniye Ziraat Odası ile Sanayi ve Ticaret Odasından geldi. Hiçbir fıstık üreticisinin katılmadığı Festival etkinliklerine protokol mensupları ve az sayıda vatandaş katıldı.

İlki Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti (OGC) tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl Osmaniye Belediyesi öncülüğünde 6.sı düzenlenen “Osmaniye Yerfıstığı Festivaline” katılımların azlığı dikkat çekti.

FESTİVALDE FISTIĞIN ‘F’Sİ YOKTU!

Festival etkinlikleri kapsamında şehir meydanında düzenlenen Uğur Işılak konserinde Festivalle ilgili hiçbir yazının olmaması dikkat çekti.

Osmaniye’nin ve Osmaniye Yerfıstığının adını Türkiye’ye ve Dünyaya duyurabilmek için düzenlenen konserde “6. Osmaniye Yerfıstığı Festivali” yazısının bulunmamasına vatandaşlar tepki gösterdi.

Osmaniye 6. Yerfıstığı Festivali kapsamında geçtiğimiz akşam şehir meydanında düzenlenen Uğur Işılak konserinde yerfıstığı ile ilgili hiçbir yazının bulunmaması vatandaşların eleştirisine neden oldu.

Konseri izlemeye gelen vatandaşlar “Osmaniye’nin ve Osmaniye Yerfıstığı olarak tescillenmiş olan ürünümüzün adını duyurabilmek için festival düzenleniyor ama Festivalle ilgili hiçbir yazı asılmıyor.

Osmaniyeli olmayan ve bu konsere gelenler bu konserin ne için düzenlendiğini bilmeyecekler. Sayın başkanımız kendi resmini, ismini ve sponsorların isimlerini konser alanına yazmış ama “Yerfıstığı Festivali” ile ilgili hiçbir yazı yok Hem Yerfıstığının adını duyurmak istiyoruz hem de bu konser alanına “Yerfıstığı Festivali” yazısını asmıyoruz. Unutulmaması gerekirdi. Çok yazık!. Umarız bundan sonrakilerde devamı gelmez” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

KONSERE PROTESTO

Yaklaşık iki saat süreyle ayakta konserin başlamasını bekleyen vatandaşlar “Yağmurun Yağmasını mı bekliyorsunuz, Neden başlamıyor konser” diyerek konserin geç başlamasını da protesto ettiler.

ORGANİZASYON BOZUKTU

Osmaniye’nin tanırımı ve ilin en önemli ürünün tanıtımı için düzenlenen Festivaldeki organizasyon bozukluğu dikkat çekti. Öncelikle yürüyüş güzergahının bir anda değiştirilmesi yüzünden trafik alt üst oldu.

Korteje katılanlar yol yerine kaldırımda yürümek zorunda kaldılar. Bir anda karşılarında yaya olarak yürüyen kalabalığı gören sürücüler ise duruma isyan ettiler. Ayrıca günün anlam ve önemini belirten hiç bir konuşmanın yapılmaması da eleştiri konusu oldu. Her yıl festivali çekmeye gelen TRT ekibi yerfıstığını anlatan görüntü bulmakta zorlanınca haberi kurtarmak için halkoyunları ekibini çekmek zorunda kaldı.

OZO’DAN TEPKİ!

Daha önce festivale destek veren kurumlar arasında gösterilen Ziraat Odası ve Ticaret Odası festivalin yapılmasına açtıkları “Emekle ürettiğimiz tok pahasına sattığımız fıstık festivalini perişan kutluyoruz” pankartı ve yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdiler.

Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin “Üretici üretmezse fıstık mı olur festival mi yapılır?” diyerek tepkisini dile getirdi. Festivallerin illin kültürünü, ürününü tanıtmak amacıyla düzenlenen toplumsal birliğin pekiştiği günler olduğunu aktaran Sezgin ancak yer fıstığı üreticilerinin son yıllarda büyük sıkıntılar çektiğini fıstığın maliyetinin altında satıldığını kaydetti.

Çiftçinin kendi ürettiği ürünün festivaline katılacak takatinin kalmadığını ifade den Ziraat Odası başkanı Sezgin “Biz çiftçiler olarak bin bir emekle ürettiğimiz fıstığımızın sorunlarını dile getireceğiz.

Üreticinin üretemediği yer fıstığı festival mi olur. Bundan sonra oda olarak temennimiz bundan sonra olmayan bir ürünün festivalinin de olamayacağıdır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious