Adil Kılıçdaroğlu'nun iddiaları yalan çıktı

Adil Kılıçdaroğlu'nun iddiaları yalan çıktı.10867
  • Giriş : 26.02.2009 / 04:05:00
  • Güncelleme : 26.02.2009 / 00:24:07

Adil Kılıçdaroğlu, Doğan grubu gazetelerine, su hırsızlığı yapmadığını iddia etse de mahkeme kararı öyle demiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ikizi Adil Kılıçdaroğlu, Doğan grubu gazetelerine, su hırsızlığı yapmadığını iddia etse de, hakkında “Kaçak su kullanmak suretiyle hırsızlık” suçundan açılan dava sonucu verilen mahkeme kararında çok başka şeyler yazıyor...

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ikizi Adil Kılıçdaroğlu, su hırsızlığı yaptığını ortaya çıkarmamızın ardından Doğan grubu gazetelerine, yazılanların yalan olduğu yönünde beyanatlar verirken, mahkeme kararı, asıl yalancının Adil Kılıçdaroğlu olduğunu ortaya koyuyor. İkiz Kılıçdaroğlu; kendisini "Su sayaçları deprem sonrası enkaz altında kaldı. Sonrasında yeniden düzenleme yaptık" diye savunuyor. Ancak depremden iki yıl sonra tespit edilen su kaçağının ardından takılan sayaçların nasıl olup da enkaz altında kaldığı merak konusu oldu.

SAYAÇSIZ SU KULLANMIŞ

Adil Kılıçdaroğlu, İzmit Su Genel Müdürlüğü'ne bir dönem borcu biriktiği için bu haberlerin yapıldığını iddia ederken, Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında “Kaçak su kullanmak suretiyle hırsızlık”tan açılan dava dosyasında çok farklı bilgiler yer alıyor. Adil Kılıçdaroğlu'nun 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı mahkemenin karar yazısında Adil Kılıçdaroğlu'nun yöneticisi olduğu Özcan Yapı Kooperatifi'ne sayaçsız su bağlandığı belirtiliyor. Karar yazısında, “Sanığın, olay tarihi olan 3 Temmuz 2001 tarihinde inşaatında sayaç harici kaçak su kullandığı, 126192 nolu sayacın suç tarihinden sonra 11 Eylül 2001 tarihinde takıldığı ve bu suretle sanığın atılı suçu işlediği sabit olmuştur” satırları yer alıyor. Mahkemenin İSU ile yaptığı yazışmalara da yer verilen karar yazısında, sözkonusu kooperatifin abone dosyasının mevcut olmadığı, 126192 seri nolu sayacın, 3 Temmuz 2001'de kaçak su kullanıldığına yönelik tutulan tutanağın ardından 11 Eylül 2001 tarihinde takıldığı, ilk tahakkukun da 9 Kasım 2001'de yapıldığı belirtiliyor.

MAHKEME: YENİDEN AYNI SUÇU İŞLEYEBİLİR, CEZA ERTELENEMEZ

Adil Kılıçdaroğlu'nun kaçak su kullandığının sabit olduğuna değinilen kararda Adil Kılıçdaroğlu önce 6 ay hapis cezasına çarptırılırken, sonra cezası takdiren 2/3'üne indirilerek 2 aya düşürülüyor. Kararda, “Rızai iade ve aynen tazmin olmadığından” satırları ile rızaya dayalı bir borç ödemesinde bulunulmadığı belirtiliyor. Ayrıca mahkeme kararında sanığın ileride suç işlemekten çekineceği yönünde mahkemede kanaat hasıl olmadığı belirtilerek cezanın ertelenmesine mahal olmadığına karar verilmesi dikkat çekti. Adil Kılıçdaroğlu'nun karara itiraz etmemesi de bir başka ayrıntı olarak dikkat çekerken, avukatlık masrafları ve yargılama giderlerinin de sanıktan tahsil edilmesi göze çarpıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*