Adını koyabileceğimiz bir gezegen arıyoruz

Adını koyabileceğimiz bir gezegen arıyoruz.10229
  • Giriş : 01.04.2008 / 23:10:00

TÜBİTAK'ın popüler bilimdergisi ''Bilim ve Teknik'', gökbilimcilere, adını Türkiye'nin koyacağı bir gezegeni bulmaya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Gezegen Avcıları", şimdiye kadar keşfedilmiş 300'e yakın güneş dışı gezegene bir yenisini eklemek için uzmanlar eşliğinde keşfe çıkacaklar.

Gezegeni bulan ekip 100 Bin YTL ile ödüllendirilecek. Bilim ve Teknik Dergisi'nin Nisan sayısında "Haydi Teleskop Başına" başlığıyla verilen haberde, TÜBİTAK'ın amatör gökbilimcileri iddialı bir sınava çağırdığı belirtilirken bu sınavın "Ülkemizin adını göklere yazdırmak" olduğu ifade edildi.

Önümüzdeki yılın Uluslararası Astronomi Yılı olduğu ve Dünyanın heryerinde gökbilimle ilgili çalışmaların yapılacağının anımsatıldığı haberde, "Umuyoruz ki, bilimde yeni çığırlar açacak keşifler açıklanacak, evrenimizle ilgili yeni bulgular yaygın kabul görmüş modellerin değişmesine, belki de yepyeni kuramların ortaya konmasını gerektirecek" denildi.

Şimdiye kadar keşfedilmiş 300'e yakın Güneş-dışı gezegenin yanına yenilerinin ekleneceği belirtilen haberde, "Ola ki bunların arasında belki de insanlığın hiç ulaşamayacağı, ama varlığını, üzerinde ne türden olursa olsun yaşam barındırabileceğini bilmekten mutlu olacağı Dünya-benzeri gezegenler de olacak.

İşte TÜBİTAK, gençlerimizi açılacak bu yeni devirde, göklerden yağacak yeni onurlarda ülkemizin payını artıracak bir seferberlik başlatıyor.

Bu hedefin kolay olmadığının vurgulanan haberde, derginin düzenlediği 10 Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne binlerce gencin katıldığı anımsatılarak "Biz amatör gökbilimcilerimizin bilgilerine, bu bilgilerini sürekli geliştirme arzularına, bunlardan somut ürünler ortaya koymak için yararlanma becerilerine güveniyoruz" denildi.

Ödül 100 bin YTL

TÜBİTAK'ın gezegen keşfeden takıma 100 Bin YTL para ödülünü vereceğinin bildirildiği haberde, ileride miktarın yükseltilebileceği ya da süpernova, nova, küçük gezegen, kuyrukluyıldız keşiflerini de kapsayacak şekilde genişletilebileceği ifade edildi.

Haberde şunlar kaydedildi:

"Asıl ödül, gökte bir gezegene ulusumuzun adını taşıyacak bir gezegen bulmanın, 70 milyonla eşit olarak paylaşacağımız onuru. Biliyoruz; bir gezegene ad koymak, uluslararası bazı kurallara, kayıtlara bağlı.

Gökbilim atlaslarında, kataloglarında bu gezegen de, şimdiye kadar keşfedilen öteki Güneş-dışı gezegenler gibi birkaç harf ve rakam dizileriyle tanımlanacak.

Ama olsun, biz onu ulusça sahipleneceğiz. 'Bizim' gezegenimiz, Türkiye'nin gezegeni, TÜBİTAK Gezegeni olacak."Takımların kendi aralarında yardımlaşabileceklerine de değinilen haberde, üniversitelerin, okulların, başta optik firmaları olmak üzere iş dünyasının, sanayicilerin gezegen avcılarına gerekli donanımı edinebilmeleri, gerekirse kendilerinin geliştirebilmeleri için destek olmaları çağrısı da yapıldı.

Gençlere zorlu sınav

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, konuyla ilgili olarak "Gezegen Bulma" çağrılarının Türkiye'de hızla gelişmekte olan amatör gökbilimciliğe yeni bir kanal açmak olduğunu söyledi.

Amatör gökbilimcileri Türkiye'nin gökbilim alanında yer edinmesine katkı yapmaya çağırdıklarını anlatan Gürdilek, "TÜBİTAK amatör gökbilimciliği alanında zaten öncü çalışmalar yürüttü. Bilim ve Teknik Dergisinin koordinatörlüğüyle düzenlenen gökyüzü gözlem şenlikleri bu alanda zaten bir motivasyon yarattı.

Son yıllarda da üniversitelerimizin uzaybilimleri ile ilgili fakülte ve bölümlerine yoğun bir akış sağlandı. Güneş ve hidrojen arabalarında da önemli mesafeler katedildi" dedi.

Bu çağrıyla gençlere çok iddialı ve zorlu bir sınav koyduklarını ifade eden Gürdilek, "Gençlerin bunu başaracağından kuşkumuz yok" diye konuştu.

Gençleri "Gezegen Bulma"ya çağıran Gürdilek, çalışmalarının her aşamasında gençlere profesyonel gökbilimcilerin destek olacağını belirtti. Gürdilek, gezegen avcılarının gereksinim duyacağı malzeme ve donanımın temin edecek araştırma ve sanayi kurumlarını da göreve çağırdı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious