'Adıyaman, ihmal ediliyor'

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Fırat, Adıyaman'nın çevre illere göre ihmal edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adıyaman'ın çevre illere göre ihmal edildiğini kaydeden Mir Dengir Fırat, son 3 yılda yatırımların arttığını işaret etti. Fırat, "Etrafımızdaki illere baktığımızda Şanlıurfa'sı, Gaziantep'i, Malatya'sı Adıyaman'a göre çok gelişmiş. Ama Adıyaman'da son üç yıldır yapılan yatırımlar, ili biraz canlandırdı. Başbakanımız, 33 fabrikayı açtı. 33 fabrika daha açılmayı bekliyor. Çok yakın bir süre içerisinde doğalgaz şehir içerisine verilecek. Aynı zamanda OSB de bulunan tesislerde bundan istifade edecek. Bu da sanayimizin ilerlemesi yönünde oldukça önemli bir ol oynayacaktır. Köydes projesi ile de 2007 yılı itibarıyla susuz köy kalmayacak. Köy yolları bitirilmiş olacak." dedi.

Adıyaman'ın tarım da mağdur olduğunu söyleyen Fırat, şöyle konuştu: "Özellikle tütünün ekiminin kısıtlanması ile büyük emek gerektiren bir iş maalesef yok denecek bir seviyeye geldi. Ümit ediyoruz ki çok kısa sürede pompaj istasyonu faaliyete geçer. Ama bunlar yeterli değil. Adıyaman'ın büyük bir baraj ile sulanması gerekir. Adıyaman'a sulama ve enerji üretecek bir barajın hayata geçirilmesi için hep beraber çalışacağız."

Adıyaman'da terörün olmamasına rağmen kent turizminin bundan etkilendiğine dikkat çeken Fırat, Adıyaman'ın turizm öncelikli iller kategorisine girmesi gerektiğini aktardı.

Üniversite konusuna da değinen milletvekili Fırat, Adıyaman Üniversite'sinin yasal olarak kurulduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin iptal edildiğini hatırlattı. Fırat, "Şunu söylemek gerekirse Adıyaman Üniversitesi son anda bazı değişiklikler yapılarak kurulmuştur. Çok kısa bir sürede sonra YÖK de gerekli personel atamasını yapar. Adıyaman Üniversitesi'nin hayata geçmesiyle şehre kültürel, sosyal ve ekonomik katkılar sağlayacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious