Adıyaman dağ keçisinin sayısı 1500

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Son yıllarda kültür turizmin yanında av turizmi ile kendinden sıkça söz ettiren Adıyaman'da yaban dağ keçisinin de gün geçtikçe arttığı bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İl Merkezine bağlı Olgunlar köyü, Halof dağı, Yallıca dağı, gedik dağı, Şendil dağı, Bezar dağı, Ulu baba ve yaylakonak bölgelerinde bulunan yaban dağ keçilerini avlamak için her yıl onlarca yerli ve yabancı turist Adıyaman'a akın ediyor.

Adıyaman Çevre Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri nezdinde her yıl belirlenen kotalar ile avlanan yaban dağ keçileri, boynuz uzunluklarına göre ücretlendiriliyor. Genelde yurt dışından gelen turistlerin çoğunlukla avlanmaya çıktığı öğrenilirken, buradan elde edilen gelirde hem o bölgede yaşayan köy halkına hem de Çevre ve Orman İl Müdürlüğüne maddi gelir sağladığı bildirildi.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Vekili Metin Karlı bu yıl dağ keçilerinin bin 500 kadar olmasını beklediklerini söyledi. Karlı, ekiplerinin köyde yaşayan vatandaşlarla yaptıkları istişareler neticesinde koruma altına alınan dağ keçilerinden son günlerde siyah ve beyaz renkte de görülmesinin sevinçle karşılandığını söyledi.

Karlı, ekiplerin yoğun gayretleri sonucu doğada yaban hayatını tehlikesiz yaşayan dağ keçilerinin sayısının ilerleyen yıllarda 2 yada 3 katına çıkmasının beklendiğini belirterek, "Köylerde yaşayan vatandaşlar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde dağ keçilerinin güvenli bir biçimde yaşadıklarını söyleniyor." dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious