Adıyaman'da, bebeğin ihmalden öldüğü iddiası

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) eski başkanı Ragıp Ersoy, yeni doğan bebeğinin, ''doktorların ihmali nedeniyle öldüğünü'' öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ersoy, düzenlediği basın toplantısında, 6 Mart Salı günü eşini doğum için Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi doğum servisine getirdiğini belirtti. Ersoy, Dr. Dilek Güler'in 14.15 itibariyle sezaryen işlemini gerçekleştirdiğini, doğumdan sonra da ''akraba evliliği, kan uyuşmazlığı ve sezaryen doğum nedeniyle bebeğin mutlaka çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerektiğini'' hemşireye söylediğini kaydetti.
''Görevli çocuk doktoru S.S, bebeği muayene etmedi. Aynı gece saat 23.00 sıralarında beni çağırdılar'' diyen Ragıp Ersoy, doktor S.S'nin bir süre sonra geldiğini ve o vakte kadar bebeğe aşırı oksijen verildiğinin anlaşıldığını ileri sürdü.
S.S'nin bebeği hemen battaniyeye sararak, Malatya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk ettiğini belirten Ersoy, buradan da hastanede yer olmadığı için Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine yönlendirildiklerini söyledi.
Ersoy, Elazığ'daki doktorun, çocuğu muayene ederek, aşırı oksijen verilmesi nedeniyle akciğer, beyin ve mide kanaması geçirdiğini ve sol tarafına felç indiğini söylediğini öne sürdü. Yaşanan olumsuzluklara rağmen, burada tedaviye başlandığını anlatan Ersoy, ancak, bir gün sonra müdahalelere rağmen çocuğunun öldüğünü belirtti.
Ersoy, Adıyaman Sağlık Müdürlüğüne şikayette bulunduğunu, bebeğinin ölümünde sorumlu olanların bulunmasını istediğini bildirdi.

''İHMAL SÖZ KONUSU DEĞİL''
82. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murtaza Yetiş ise, doğum sonrasında bebekte aniden morarmaların görülmesi üzerine, 10 dakika içinde nöbetçi çocuk doktorunun çağrılarak, bebeğe gerekli müdahalelerin yapıldığını söyledi.
Yetiş, doktor geldiğinde, bebeğin solunum yetersizliği nedeniyle kalbinin durduğunu tespit ettiğini ve sesusitasyon yapılmasının ardından bebeğin tekrar kalbinin düzenli bir şekilde çalışmaya başladığını belirtti.
Bebeğin yoğun bakıma alınması gerektiği, Adıyaman'daki hastanelerde bu amaçlı çocuk yoğun bakım ünitesi bulunmadığı için sevkinin uygun görüldüğünü anlatan Yetiş, şu bilgileri verdi:
''Normalde hasta sevk edilmeden önce sevk edileceği yer bilgilendirilir. Gaziantep Çocuk Hastanesini aradık, yer olmadığı söylendi. Hastanın durumu acil olduğu için Malatya'ya sevkini yaptık. Bu tip çocuklar sevk edilirken transport kuvöz ile sevk edilir. Hastanemizdeki bu kuvöz arızalı. Bir parçası yurt dışından geleceği için kullanılamaz durumda.
Bebek, ailesinin de bilgisi dahilinde ve onayıyla battaniyelere sarılarak sevk edildi. Malatya'da da yer problemi yaşanmış ve Elazığ'a sevk edilmiştir. Hastanemizin herhangi bir ihmali söz konusu değil. Gerekli müdahaleler zamanında yapılmıştır. Bu konuda hastanemizin herhangi bir ihmali olmadığını Sağlık Müdürlüğü'ne bildirdik ve bu doğrultuda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından idari soruşturma açtırdık. Yani soruşturma açılması talebinde biz bulunduk. İdari soruşturma devam ediyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious