Adıyaman'da iplik fabrikasında yangın

Adıyaman'da iplik fabrikasında yangın.24770
  • Giriş : 22.01.2008 / 10:16:00

Adıyaman'da bir iplik fabrikasında çıkan yangında itfaiyenin zamanında müdahalesi faciayı önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adıyaman-Gölbaşı karayolu üzerinde bulunan ve Ziya Güçlü'ye ait olan Gve iplik üreten Güçlü Tekstilin ambar bölümünde saat 22.30 sularında bilinmeyen bir sebepten yangın çıktı. Yangın daha sonra diğer bölümlere de sıçradı. Adıyaman Belediyesi, TPAO, SANKO ve Orman İşletmeye ait itfaiye araçları yangını kısa sürede söndürdü. Yangın söndürülmesine rağmen iplik fabrikasından dumanlar çıkmaya devam etti. Çok sayıda işçi dumandan zehirlendi. Zehirlenen işçiler olay yerine gelen ambulansların ilk müdahalesinin ardından Adıyaman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Zehirlenenler arasında Güçlü Tekstil sahibi Ziya Güçlü'nün kardeşi de yer alıyor. İtfaiye ekipleri de meydana gelen dumandan dolayı etkilendi. İtfaiye erleri, sık sık fabrikadan dışarı çıkarak yüzünü ve başını su ile yıkayıp yoğurt yediler. Bu arada mesaiye kalan işçiler de yangının çıkmasıyla kendilerin dışarı attı. Eksi derecelerde seyreden havada tekstil işçileri yangını endişeli gözlerle seyretti.

Adıyaman Valisi Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile iş adamları yangın yerine gelerek çalışmaları yerinde inceleyerek, Ziya Güçlü'ye geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Vali Halil Işık, yangınla ilgili olarak, "22: 30 dolayında Güçlü Ring İşletmelerinde yangın çıktığı emniyet tarafından bildirildi. Hemen ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşları yangın mahalline yönlendirdik. Ayrıca meydana gelebilecek zehirlenme ve diğer olabilecek olaylara karşı ambulanslarımızı, iş makinelerimiz ve sivil savunma ekiplerimizi sevk ettik. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı ancak pamuk depolarında ve fabrikanın iç kısmında zaman zaman yangınlar olabiliyor. Bununla ilgili olarak da müdahale edebilmek amacıyla tüm ekiplerimizi hazır bulunduruyoruz. İtfaiye yangın söndürüldükten sonra nedenlerini araştıracak daha sonra vereceği raporla yangının nedenleri belli olacak. Şu anda daha çok söndürme çalışmalarıyla ilgileniyoruz" dedi. Karbonmonoksit gazından zehirlenenlerin olduğunu söyleyen Val Işık, can kaybının olmamasının tek tesellileri olduğunu kaydetti.

Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise, "Güçlü Tekstil'e ait iplik fabrikasında saat 22 :30 sularında yangın ihbarı alındı. Seri bir şekilde belediyemize ayıt itfaiye ekiplerimiz kısa sürede olay yerine gelerek müdahile ettiler. Fabrikanın kuzey tarafında bulunan vakumlanma sisteminde bulunan depoda yangın çıktı. Anında yapılan müdahaleyle büyük bir tehlike atlatılmış oldu. Güçlü Tekstil sahiplerine geçmiş olsun" dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious