Adıyaman'da kriz haberleri asılsız çıktı

Adıyaman'da kriz haberleri asılsız çıktı.11366
  • Giriş : 13.11.2008 / 17:46:00

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, son günlerde basına yansıyan Adıyaman'da fabrikaların kapatıldığına ilişkin haberleri yalanladı. İşte valini açıklaması:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman'ı krizde gibi göstermenin doğru olmadığını söyledi.

Sodan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin krizin etkilerini azaltmak dış sermayeyi ülkemize çekmek gibi tedbirler uyguladığını belirtti.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasının başkanının birkaç gün önce Adıyaman'daki kapanan fabrikalara ilişkin yaptığı açıklama üzerine konuyu Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne sorduklarını, kendilerine bu son krizden dolayı iki işletmenin kapalı olduğunun beyan edildiğini ifade eden Sodan, şöyle konuştu:

''Daha sonra odadan 35 firmanın kapalı olduğunun belirtildiği bir açıklama daha yapıldı. Bu firmaların listesini biz de aldık ve Sanayi ve Ticaret Müdürlüğümüz, Maliye, Vergi Dairesi, OSB Müdürülüğü gibi kurumlardan konunun araştırılmasını istedik.

Adıyaman ilimizi böyle krizde gibi göstermek de doğru değil. Adıyaman ilimiz gelişimine devam etmektedir. 2009 yılı programı da Resmi Gazete'de yayınladığı gibi sosyal gelişmişlik açısından ilimiz Gaziantep ve Kilis'le birlikte 14. sırada gösterilmiştir. Bizim amacımız Adıyaman'a yeni yatırımları teşvik etmek ve sermaye akışını sağlamaktır.''

Sodan, Adıyaman'ın huzur ve güven ortamında, yatırım yapılabilecek bir cazibe merkezi olmaya aday olduğunu bildirdi.

Vali Sodan, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının şık olmayan bir açıklama yaptığını ifade etti.

Sodan'ın gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından Adıyaman Valiliğinden de yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Adıyaman Vergi Dairesinden alınan resmi kayıtlara göre, belirtilen 35 firmanın işe başlamalarının 1983'ten 2008 yılına kadar olduğu belirtildi.

Bu 35 firmadan sadece Akbest Besni Tekstil A.Ş'nin işi terk ettiği, 3 işletmenin unvan yetersizliğinden kayıtlarına rastlanmadığı, diğer bütün firmaların ise vergi yönünden faal gözüktüğü ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
''Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü ile Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünün kayıtlarına göre, firmalardan ikisi 2008 yılında bir iki aydır kapanmıştır. Firmaların ikisi 2000 yılında, 6'sı 2004 yılında, biri 2007 yılında kapanmıştır. 8 firma halen çalışmaktadır.

İki firma satılmıştır. 8 firmanın kaydı bulunmamaktadır. İki firma kiraya verilmiş ve çalışmaktadır. Bir firma faaliyete geçmemiştir. Bir firma tasfiye edilerek güvenlik şirketi olarak faaliyete geçmiştir. Kapalı bazı işletmeler de zaman zaman sipariş bulduklarında çalışmaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*