Adıyaman'da petrol üretimi artıyor

Adıyaman'da petrol üretimi artıyor.7901
  • Giriş : 09.07.2009 / 12:55:00

Adıyaman'da petrol üretiminde sevindiren artış. Sondaj ve üretimi geliştirme çalışmaları sonucunda günlük petrol üretimleri 10 bin varilin üzerine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Adıyaman'da gerçekleştirdiği petrol üretiminde artış olduğu kaydedildi.

TPAO Adıyaman Bölge Müdürü Besim Şişman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ve bu yılın ilk 6 ayında yürüttükleri sondaj ve üretimi geliştirme çalışmaları sonucunda günlük petrol üretimlerini 10 bin varilin üzerine çıkardıklarını söyledi.

TPAO'nun Adıyaman'daki günlük petrol üretiminin 10 bin 200 ile 10 bin 300 varil arasında değiştiğini ifade eden Besim Şişman, günlük petrol üretimlerindeki değişimin artış yönünde seyretmesinden büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Besim Şişman, TPAO'nun günlük petrol üretiminin yüzde 30'unu Adıyaman'da gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu yılın ilk 6 ayında 14 kuyu sondajı çalışması yaptık. 10 kuyu sondajı çalışmamızı tamamladık. Altı ayda yaptığımız sondaj çalışması yaklaşık 25 bin metre. Sondaj çalışmalarımızın yanı sıra geçen yıl açtığımız kuyularda geliştirme çalışmaları da yapıyoruz. Özellikle Şambayat bölgesinde yaptığımız çalışmaların üretimimize ciddi katkısı oldu.

Türkiye'nin petrol üretiminin artırılması için Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yürütülen çalışmaların büyük önem taşıdığını vurgulayan Besim Şişman, ''Bölge ciddi bir petrol potansiyeline sahip bulunuyor. TPAO da bu gerçeğin farkında ve bölgedeki çalışmaların üzerine önemle duruyor'' diye konuştu.

2008'in petrol üretimi bakımından Türkiye için iyi bir yıl olmadığını belirten Besim Şişman, geçen yıl keşif ve sondaj çalışmalarına önem vermeleri dolayısıyla üretim grafiğinin azalış yönünde seyrettiğini savundu.

''Bu yılın ilk 6 ayında üretim grafiğimiz artış yönünde seyrediyor ve bu olumlu değişimin artarak devam edecek. Zaten 2008'deki tempomuzla devam etseydik bu yıl ki üretimimiz, gerçekleştirdiğimiz üretimin yüzde 25 dolayında altında olacaktı'' diyen Besin Şişman, Adıyaman'ı Türkiye'nin petrol üretim merkezi olarak gördüklerini bildirdi.

Besim Şişman, Türkiye'nin petrol üretiminin ihtiyacı olan miktarın çok çok gerisinde kaldığını, üretimde sağlanacak artışın Türkiye'nin enerji nedeniyle dışarıya yaptığı döviz ödemesini azaltacağını, üretimde sağlanacak artış oranında Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*