Adli yıl başlıyor

Adli yıl başlıyor.4702
  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Yargıtay Başkanı Arslan açılış konuşması yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adli Yıl açılış töreninde bir konuşma yapan Yargıtay Başkanı Osman Arslan, yargıya müdahalenin adil yargılamayı etkileyeceğini belirterek, kesinleşen kararların eleştirilebileceğini söyledi. Yapılan eleştirilerin önyargı ve duygusallıktan uzak olması gerektiğini vurgulayan Arslan, "Kesinleşen yargı kararlarına herkes uymak zorundadır. " şeklinde konuştu.

Laikliğin koruyucusunun yargı olduğunu belirten Aslan, adil yargılama hakkının temel hak olduğunu ifade etti. Arslan, yargılama devam ederken değerlendirmelerin yapılmasının yagıya veya yargılamaya teşşebbüs olduğunu ifade ederek, "Yargılama devam ederken yargıyı eleştirmenin suç olduğunu kaydetti.

Kişinin mahkum oluncaya kadar suçsuz olduğuna da değinen Arslan, "Adaletin güçlü olduğu yerde devlet de güçlüdür" dedi.

Bağımsız olmayan yargının adil kararlar almasının beklenemeyeceğini söyleyen Arslan, hakim bağımsızlığının ve teminatının ayrıcalık olmadığını sözlerine ekledi. Arslan, yargının da hata yapabileceğini kaydetti.

Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay’a yapılan silahlı saldırının, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne, değerlerine, kazanımlara ve özellikle laiklik niteliğine yönelik olduğunu söyledi. Arslan, TBMM’de kurulan Şemdinli komisyonunu eleştirdi.

2006-2007 Adli Yılı’nın açılışı nedeniyle Yargıtay’da bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Askeri Yargı Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yargıtay Birinci Başkanı Osman Arslan, yargı yılının açılışı için yaptığı konuşmanın başında Danıştay’a yapılan saldırıya değindi. Saldırının tarihe kara bir sayfa olarak geçtiğini, saldırıyı ’yapanlar ve yaptıranların’ insanlık suçu işlediklerini dile getiren Osman Arslan, "Bu suçu işleyenler, tarih tarafından affedilmeyecek ve nefretle anılacaklardır. Öte yandan, yargı onları adil şekilde yargılayacak, hak ettikleri cezaları verecektir. Bundan kimse kuşku duymamalıdır. Bu menfur saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz" dedi.

Osman Arslan, Danıştay’a yapılan saldırının Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne, değerlerine, kazanımlarına ve özellikle laiklik niteliğine yönelik olduğunu belirterek, "Şu hususu açıkça belirtmek isterim ki, bu tür terörist saldırılar yargıyı etkilemez. Türk Yargısı bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de Anayasa ve kanunlar doğrultusunda yargılama yaparak vicdani kanaatlerine göre karar verecektir. Hiçbir terörist eylem yargıyı inandığı doğrultuda karar vermekten alıkoyamaz. Bu hususun herkes tarafından böyle bilinmesi gerekir" diye konuştu.

Terör olaylarına ve bu bağlamda yaşanan alt kimlik-üst kimlik tartışmalarına değinen Osman Arslan, Anayasa’nın 66. Maddesi’nde "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan herkes Türk’tür" ifadesine yer verildiğini hatırlattı. Osman Arslan, "Buradaki Türk sözcüğü ayırıcı olmayıp birleştirici ve ülke üzerinde yaşayan tüm bireyleri kocaklamaktadır" dedi. Türkiye’de yaşayan herkesin din ve ırk farkı gözetmeksizin kanun önünde eşit haklara sahip olduğunu diye getiren Arslan, ’’Hak ve özgürlükleri kötüye kullanmak hoşgörüyle karşılanamaz. Demokrasilerde özgürlükleri yok etme özgürlüğü kimseye tanınamaz. Özgürlükler devleti yıkma aracı olarak kullanılamaz’’ şeklinde konuştu.

Konuşmasında, TBMM’de kurulan Şemdinli olaylarını araştırma komisyonunu eleştiren Osman Arslan, araştırma komusyonunun sanki adli soruşturma yapıyormuş gibi hareket ettiğini söyledi. Arslan, "Meclis Araştırma Komisyonu’nun tutuklu sanıkları cezaevinden getirerek sorgulaması, müşteki ve tanıkları dinlemesi, olay yeri keşfi yapması, tamamen adli soruşturma niteliğindedir. Anılan olayla ilgili ’araştırma’ adı altında soruşturma yapılması, Yargıtay tarafından yargı yetkisine müdahale olarak değerlendirilmiştir" dedi.

Yargıtay Başkanı Osman Arslan, hakimlerin görevlerinde bağımsız olduklarını, her türlü etkiden uzak hüküm vermelerinin Anayasa ve çeşitli yasalarla güvence altına alındığını belirterek, bu hükümlere karşın yargıyı etkileme girişimlerinin doğrudan ve dolaylı biçimde sürdüğünün görüldüğünü ifade etti. Bir hukuk devletinde yargı kararlarının eleştirilmesini ve değerlendirilmesini doğru ve gerekli gördüklerini de dile getiren Arslan, ancak yargı kararının eleştirilebilmesi için kararın biçimsel olarak kesinleşmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious