Adliye'de Ergenekon hareketliliği vardı

Adliye'de Ergenekon hareketliliği vardı.10320
  • Giriş : 11.01.2009 / 10:10:00

Ergenekon'dan gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 21 kişiden, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili Şahin'in de aralarında bulunduğu 9'u tutuklandı. Dün gecenin özeti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlanan İbrahim Şahin, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, emekli Albay Hüseyin Vural, Oğuzhan S, Fatma C, Fahri K, Hüdayi Ü, Yaşar Oğuz Ş, Oğuz B, Ersin G, Mehmet K, Barış D, Özkan B, İlhami Ümit H, Coşkun U, Mehmet Engin E, Bekir Ç, Erdal Ş, Engin A. ve Hasan Ataman Y, gruplar halinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları tarafından sorgulanan bu kişilerden nöbetçi mahkemeye sevk edilen eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile Oğuzhan S, Fatma C, Fahri K, Hüdayi Ü, Yaşar Oğuz Ş, Oğuz B, Ersin G. ve Mehmet K. tutuklandı.

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, adli kontrol uygulamasına tabi tutulmaları istemiyle sevk edildikleri mahkemece, herhangi bir adli kontrol uygulamasına gerek görülmeyerek serbest bırakıldı.

Şüphelilerden Barış D, Özkan B, İlhami Ümit H, Coşkun U, Mehmet Engin E, Bekir Ç. ve Erdal Ş. de savcılık sorgularının ardından serbest kaldı.

Savcılar tarafından tutuklanmaları istenen emekli Albay Hüseyin Vural ile Engin A. ve Hasan Ataman Y'nin mahkemedeki işlemleri ise halen sürüyor.

Tutuklananlardan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 4'ü, önce Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'ne götürüldü. Şahin ile diğer 3 kişinin, haklarındaki suçlamanın teröre ilişkin olması nedeniyle buradan Metris Cezaevi'ne gönderildikleri öğrenildi.

Serbest kalan emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin, hakim ve savcıların kullandığı kapısından çıktı. Çıkış sırasında, görüntü almaya çalışan gazeteciler ile polisler arasında arbede yaşandı.

Aynı operasyonda gözaltına alınanlardan bir kısım şüphelilerin işlemleri ise İstanbul Emniyet Müdürlüğünde sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*