Adliyede rüşvet skandalı!

Adliyede rüşvet skandalı!.9986
  • Giriş : 26.08.2008 / 11:59:00

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan bir ihbar, adliyenin İcra Müdürlüklerindeki rüşvet skandalını ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakırköy İcra Müdürlüklerinde görev yapan icra müdürleri, müdür yardımcıları ve memurlardan oluşan 24 kişi hakkında 10 ila 30 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle dava açıldı. Bazı icra memurlarının aldıkları rüşvetlerle konut zengini olduklarının belirlendiği iddianamede, rüşvet vermeyen avukatların da 'cimri' denilerek fişlendikleri tespit edildi. Bakırköy Adliyesini karıştıran davada adı geçen memurların dava sonuçlanıncaya kadar değişik illere sürgün olarak gönderildiği belirtildi.

Yapılan ihbarlar üzerine soruşturma başlatan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Rahmi Tan, görevli olduğu adliyedeki rüşvet çarkını ortaya çıkardı. Soruşturma kapsamında adliyedeki görevli personelden avukatlara kadar çok sayıda tanık dinlendi. Tanıkların ve elde edilen belgelerin neticesinde çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Savcı Rahmi Tan, aylık 1750 YTL maaş alan icra katibi M.G.'nin İstanbul'un değişik semtlerinde 5 tane daire sahibi olduğunu bazı memurların ise çeşitli banka hesaplarında yüklü miktarda paralarının bulunduğunu tespit etti.

Rüşvet vermeyen avukatları fişlemişler

Savcı Tan, hazırladığı iddianamede icra memurlarının kendi aralarında bazı avukatları fişlediği bilgisine de yer verdi. İcra memurları kendilerine rüşvet vermeyen avukatlara 'Cimri avukat' yakıştırması yapıyor. Tanık olarak ifadesi alınan ve 'Cimri avukat' olarak nitelendirilen Melahat Kıraç'ın anlattıkları fişlenmeyi tüm ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Avukat Kıraç verdiği ifadede şunları anlattı: "İşim gereği dosyaya gelen parayı çekmeye giderken İcra Müdürü Ş.A. beni asık suratıyla karşılıyordu. Yanına gittiğimde bana, 'Masaya yaklaşma. Dışarıda bekle' diye bağırıyordu. İcra memurlarına rüşvet veren avukatlar için durum daha başkaydı. İcra memurlarıyla bazı avukatlar arasında 'Canımlı, cicimli' muhabbet oluyordu." Tanık olarak dinlenen avukatlardan Mahmut Arslan'ın , 5. İcra Müdür Yrdımcısı A.T.'nin yanında çalışan bir memurla yaptığı konuşmada söylediği, "Sizin icra ile çalışmak istemiyorum. Çünkü bir hafta sonu sizin icra ile işim olmuştu. Arif bey pazarlığı yüksek tutuyor ben de çalışmakta zorlanıyorum" sözleri de iddianamede yer aldı.

'270 YTL avanta az'

Tanık olarak dinlenenler arasında adliyenin şoförleri de yer aldı. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı şoförlerinden Şuayip Batıkan, İcra Müdür Yardımcısı A.T. ile bir hacze gittiklerinde şahit olduklarını şöyle anlattı: "A.T. ile bir hacze gitmiştik. A.T., hacze gelen avukatlardan fazladan araç parası aldı ama aldığı parayı beğenmedi. Elindeki parayı bana göstererek, 'Bugün avantadan 270 YTL aldık ama çok az' dedi."

6. İcra Müdürlüğü'nde görevli katip Mehmet Tüzün ise ifadesinde müdürü C.S.'nin avukatların cüzdanlarının şişkinliğine göre iş yaptığını iddia ediyor. Avukatın iyi para vermesi durumunda o dosyaya özen gösterildiğini anlatan Tüzün, para vermeyen avukatların dosyalarının bir pafta boyunca biriktirildiğini ve hafta sonu toplu takibinin yapıldığını belirtiyor.

5 evi var kirada oturuyor

Soruşturma kapsamında 3. İcra Müdürlüğü Katibi M.G.'nin 2006 yılında 30 bin YTL'sini peşin ödeyerek 180 bin YTL'ye ev aldığı tespit edildi. 1700 YTL maaş alan M.G. bu ev için ayda 1.500 YTL kredi taksiti ödüyor. M.G. 5 evi olmasına karşın Bahçelievler'de 900 YTL'ye kirada oturuyor. Memurun ayrıca Ankara Gazi mahallesinde iki evlerinin bulunduğu, bu evlerden birini 2007'de 77 bin YTL'ye sattığı, Bandırma'da ve Küçükçekmece Halkalı TOKİ konutlarından 2007 tarihinde 84 bin YTL'sini peşin vererek 241 bin YTL'ye bir daire aldığı belirlendi. M.G. bu daire için ise aylık 3 bin 500 YTL taksit ödüyor. M.G.'nin Adalet Bakanlığı'na verdiği mal beyanından gizlediği Halkalı'da bir dairesinin daha olduğu ortaya çıktı.

Aralarında İcra müdürü, icra müdür yardımcısı, memur ve iki vatandaşın da bulunduğu şüpheliler, 2005-2007 tarihleri arasında 'Rüşvet Almak', 'Rüşvet Vermek', "Görevi kötüye kullanarak çıkar sağlamak" ve 'Haksız mal edinmek' suçlarını işledikleri gerekçesiyle 10 ila 30 yıl arasında değişen hapis istemiyle önümüzdeki günlerde Bakırköy 10'ncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*