Adnan Ataman’a Saygı Gecesi

Adnan Ataman’a Saygı Gecesi.7432
  • Giriş : 02.06.2009 / 15:16:00

Ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Adnan Ataman’a Saygı Gecesi düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Cemal Reşit Rey (CRR) konser salonunda, 6 Haziran Cumartesi günü saat 20.00'de pek çok sanatçının katılımına sahne olacak “Adnan Ataman'a Saygı Gecesi”nde Esat Kabaklı da bir konser verecek.

Ünlü sanatçı Sadi Yaver Ataman'ın oğlu Adnan Ataman iyi bir eğitim gördükten sonra, İstanbul Belediye Konservatuvarı bünyesinde kurulan Folklor Tatbikat Topluluğu'nun saz sanatçısı oldu. Ardından bu topluluğun şefliğine ve yöneticiliğine atandı.

Topluluk şefi olarak yurt dışında, özellikle de Tunus, Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Belçika'nın çeşitli şehirlerinde ve yurt içindeki pek çok ilde konser yönetti, uygulamalı seminerler verdi.

Müzikle ilgili birçok görevi arasında, International Folk Music Council (Uluslararası Halk Müziği Kurulu) üyesi olarak kurulun Londra, Belgrad ve Budapeşte kongrelerinde bulundu.

Kültür-sanat camiasına sanatçı kimliği yanında, bir fikir adamı olarak da hizmet etti. Millî ve milletlerarası kongre, sempozyum ve panellere katıldı, bildiriler sundu.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın kurucuları arasında yer aldı ve bir süre bu kurumda öğretim elemanı olarak çalıştı.

Ülkemizin genelinden çok sayıda türkü derledi ve bunlardan 300 kadarını notaya alarak Türk halk müziği repertuvarımıza kazandırdı.

TRT İstanbul Radyosu'ndaki görevinden ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu şefliğinden 2005 yılında emekliye ayrıldı.

Eski adı ile İstanbul Belediye Konservatuvarı Folklor Tatbikat Topluluğu, bugünkü adı ile de İ.Ü. Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu'nun 2005 yılı sonuna dek tam 44 yıl boyunca şefliğini ve yöneticiliğini yapan AdnanAtaman yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*