Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar beraat etti

Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar beraat etti.11766
  • Giriş : 02.04.2008 / 13:59:00

Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar, ve beraberindeki 18 sanık için beraat kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Şantaj ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçundan yargılanan aralarında Adnan Hoca olarak tanınan Adnan Oktar'ın da bulunduğu 18 sanığın yargılanmasına devam edildi. Savcı, Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 18 sanığın müsnet suçlardan dolayı ayrı ayrı beraatlarını talep etti

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Halil Hilmi Müftüoğlu, Hasan Basri Güner, Korkut Yasa, Tarkan Yavaş, Uğur Örmen ve avukatlar katıldı. Esas hakkında görüşünü açıklayan savcı Orhan Erbay, sanıklar hakkında "suç işlemek için örgüt kurmak", "bu örgütü yönetmek ve örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan kamu davası açıldığını belirtti. Savcı Erbay, dosyada da sanıklar aleyhine delil bulunmadığı belirterek, sanıklardan Adnan Oktar'ın "suç işlemek için örgüt kurmak", diğer sanıkların ise "örgütün yöneticisi olmak" ve "örgüt adına faaliyette bulunmak" suçlarını işlediklerinin sabit olmadığını ifade etti. Erbay, bütün sanıkların müsnet suçlardan ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesini talep etti.

Duruşmada, sanıklardan Hasan Basri Güner, Korkut Yasa, Tarkan Yavaş, Uğur Örmen ve Halil Hilmi Müftüoğlu mahkeme heyetinin tarafsız hareket etmediğini iddia ederek başkan Salih Öztürk, üye hakimler Naşid Gürel ile Nuran Yalınbaş'ı ayrı ayrı reddettiklerine dair dilekçe verdi.

Müşteki avukatları Rezzan Aydınoğlu ve Nalan Kuğuoğlu, ret talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ve red taleplerinin davanın başından beri yapıldığını ifade etti. Mahkeme heyeti, sanıkların reddi hakim talebinin geçerli olmadığını ve bu yüzden bu talebin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın bitmesinin ardından Oktar Babuna ve kardeşleri annesi Semin Babuna ile Türkan Akyüzalp'ün yanına gitti. Arabalarına binmek isteyen Semin Babuna ve Türkan Akyüzalp'i ablukaya alan Babuna kardeşler, annelerinin kendilerini öldürmeye çalıştıklarını iddia etti.

Oktar Babuna "Bunlar beni öldürmeye çalıştı. Bu kadın beni öldürmeye çalışanların evinden çıktı. Mafyayla işbirliği yapıyorlar" dedi. Polis, Semin Babuna ile Türkan Akyüzalp'i adliye karakoluna kaçırdı.

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious