Adnan Hoca'nın Paşa sürprizi AKŞAM

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Kamuoyunda Adnan Hoca olarak tanınan Adnan Oktar'ın fahri başkanlığını yaptığı Bilim Araştırma Vakfı'nın düzenleyeceği konferansa biri eski kuvvet komutanı, iki emekli general katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Necati Özgen'in, irticai faaliyetler ve çete suçlamalarıyla gündeme gelen Adnan Hoca'nın himayesindeki vakfın etkinliğine katılmayı kabul etmesi şakınlık yarattı.

AKP'Lİ TEPKİ ALMIŞTI

Orgeneral Şener Eruygur, AKŞAM'ın sorusu üzerine, 'Bilim Araştırma Vakfı'nın Adnan Hoca ile bağlantısını bilmiyordum, sizden öğrendim. Konferansa katılmaktan vazgeçtim' dedi. Emekli Orgeneral Necati Özgen ise vakfın arkasında Adnan Hoca'nın bulunduğunu bildiğini belirterek, ısrarlar sonucu katılmayı kabul ettiğini belirtti.

Bilim Araştırma Vakfı mart ayında Küçükçekmece Belediyesi'ne ait Halkalı Kültür Merkezi'nde de 'Yaratılış Müzesi' açmıştı. AKP'li Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın, belediyenin kültür merkezinde Adnan Hocacı vakfın müzesine izin vermesi tepkilere neden olmuştu.

KİM NİYE KATILIYOR?

KONFERANSIN iki komutan dışındaki konuşmacıları arasında Adnan Hoca'nın prensi olarak tanınan Altuğ Berker, Prof. Dr. Mahir Kaynak ile Gazeteci-Yazar Ömer Lütfü Mete de yer alıyor. Konuşmacılar, konferansa katılma gerekçelerini şöyle açıkladı:

Bilerek katılıyorum-Eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Necati Özgen: (Konferansın oturum yöneticisi olacak): Bu vakfın Adnan Hoca ile bağlantılı olduğunu biliyordum. Çok ısrar ettiler, 2 aydır peşimdelerdi, sonunda katılmayı kabul ettim. Tabii ki, benim çizgim belli, kim olursa olsun onlarla aynı düşüncede olan birisi değilim. O derneğin idarecilerinden biri çok ısrar etti, bir nevi zorlanmayla oldu. Orada ülke sorunları üzerine konuşmalar olacak. Ben konuşmacı olarak değil, oturum başkanı olarak katılacağım.'

Askerle yakınlaşıyor - Prof. Dr. Mahir Kaynak: Her yere konuşuyorum. En sağdaki gruplar, İslamcı, solcu, nereye çağrılırsam bir ayrım yapmıyorum. Bu konferanstan şu sonuç çıkarılabilir: Adnan Hoca askerlerle ilişki kuruyor diyebilirsiniz. Adnan Hocacıların askerlerle bir arada görünmek, onlarla ilişki geliştirmek için bu konferansı düzenlediğinden emin olabilirsiniz. Buna ilişkin hiç şüpheniz olmasın.

Adnan Hocacılığını sizden öğrendim - Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur: 'Bu vakfın arkasında Adnan Hoca'nın olduğunu bilmiyordum. Bana ulaşan orgeneral arkadaşım vakfın bir etkinlikleri olduğunu ve kendisinin katılamayacağını söyledi; onun yerine katılmamı istedi. Bir profesörün de toplantıya katılacağını söyledi. Arkadaşımdan böyle bir istek gelince ben de çok araştırmadım kabul ettim. Henüz bir konuşma hazırlamamıştım ama milli güvenliğe ilişkin bir konuşma yapacaktım. Ancak bu derneğin Adnan Hoca ile bağlantısını sizden öğreniyorum. Artık toplantıya katılmam mümkün değil. Özgen Paşa'yı da uyaracağım.'

Komutanlar şaşırttı - Gazeteci - Yazar Ömer Lütfü Mete: Vakfın Adnan Hoca ile ilişkili olduğunu biliyorum. Her yerde konuşuyorum. O yüzden de kimin katıldığına dikkat etmedim. Ancak, üst düzey emekli askerlerin de katılıyor olması benim için de sürpriz oldu. Bağlantıların anlaşılmadığı bir ülkede yaşıyoruz.

Şantaj iddialarıyla her zaman gündemde

KOMUTANLARIN katılmayı kabul ettiği konferansı düzenleyen Bilim Araştırma Vakfı, 1999 yılında şok bir skandalla kamuoyunun gündemine gelmişti. Başında Adnan Oktar'ın bulunduğu 34 kişilik grup, 'çete' ve 'tehditle menfaat temin etmek' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Adnan Hoca, 18 yıl hapis istemiyle yargılandığı bu davadan zamanaşımı nedeniyle kurtuldu. İmamlar, Bacılar ve Cariyeler olarak üç grupta yapılandıkları iddia edilen Adnan Hocacıların, aralarında siyasetçilerin de bulunduğu ünlü kişilere şantajda bulundukları ileri sürülmüştü. Adnan Hoca, ayrıca 'Ümmetçilik' propagandasından 9 ay hapis yatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious