'Adnan Kahveci' projesi yeni şampiyonlar yetiştiriyor

'Adnan Kahveci' projesi yeni şampiyonlar yetiştiriyor .7956
  • Giriş : 03.02.2008 / 11:14:00

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olması için "Adnan Kahveci" projesini devreye soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merhum Adnan Kahveci'nin Türkiye'nin en hızlı okuyucularından biri olduğunu ifade eden Milli Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan, projeyle öğrencilerin hızlı soru çözeceğini belirtti. Kahveci için, "Dakikada bin kelime okuyor, hızlı düşünüyordu. Gözlem ve algılama yeteneğini çok iyi geliştirmişti. Girdiği yıl ÖYS şampiyonu olmuş, aynı zamanda sözel ve sayısal bütün soruları doğru işaretlemişti." diyen Aydoğan, İzmir'de ÖSS başarı grafiğini yükseltmek için 'anlayarak hızlı okuma' projesini hayata geçirdiklerini belirtti.

Hızlı okuma alışkanlığına sahip öğrencilerin kitap okuma, algılama, düşünme ve gözlem yeteneklerinde de belirgin bir artış olduğunu ifade eden Aydoğan, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında pilot uygulama kapsamında İzmir genelinde 32 okuldan gönüllü 107 öğretmenin, "Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri" seminerine katıldığını, daha sonra 2 bin 823 öğrenciye eğitim verildiğini kaydetti. Üç ay boyunca takip edilen öğrencilerin yüzde 73'ünün verilen egzersizleri düzenli yaparak hızlı okuma becerisini alışkanlığa dönüştürdüğünü saptayan müdürlük, ilk okuma hızları dakikada 150-200 kelime olan öğrencilerin, dakikada 450-600 kelimeye kadar çıktıklarını tespit etti. 2008 yılında ise hedef, bin 28 okuldaki 650 bin öğrenciye ulaşmak. Projeyi NLP uzmanı eğitimci-yazar Ziya Baran yürütüyor. Proje kapsamında eğitim alan Duatepe İlköğretim Okulu'ndan Emel Kıvcı, daha önce 203 kelime okuduğunu, egzersizlerden sonra 570 kelimeye kadar çıktığını söylüyor. Süleyman Bilgen İlköğretim Okulu öğrencilerinden Gülşen Çakmak da kursa başlamadan önce dakikada 195 kelime okuduğunu, şimdi 710 kelimeye kadar okumaya başladığını anlatıyor.

Kahveci, okulda hep birinciydi

1949 doğumlu Adnan Kahveci, okullarını hep birincilikle bitirdi. 12 Eylül döneminde Başbakanlık danışmanlığına atanarak 1983 yılında ANAP'ın kurucuları arasında yer aldı. Askerî yönetim tarafından veto edildiği için milletvekili olamadı. Daha sonra 1987 yılında İstanbul'dan milletvekili seçildi; 46, 47 ve 48. hükümetlerde devlet ve maliye bakanlıklarına getirildi. 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bolu Gerede yakınlarındaki trafik kazasında hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious