Adnan Oktar davası devam etti

Adnan Oktar davası devam etti.8582
  • Giriş : 29.02.2008 / 22:29:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 22:36:13

Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar'ın davasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamuoyunda ''Adnan Hoca'' olarak tanınan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkındaki kararın Yargıtayca bozulmasının ardından, davanın yeniden görülmesine devam edildi.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Halil Müftüoğlu, Tarkan Yavaş ve Uğur Örmen katıldı. Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu diğer 15 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Sorgusu yapılan sanık Uğur Örmen, Kazakistan'da yaşadığını ve davayla ilgili gelişmeleri basından takip ettiğini söyledi. Örmen, ''Yargıtay 8. Ceza Dairesinin bozma kararının siyasi ve ideolojik olduğunu'' öne sürerek, bozma kararını kabul etmediğini kaydetti.

Uğur Örmen, davada herhangi bir somut delil bulunmadığını da ileri sürdü.

Söz alan sanık avukatlarından Fatih Doğan, ''dosyada işkence altında alınmış ifadeler bulunduğunu'' öne sürerek, bunların delil kabul edilemeyeceği için dosyadan çıkarılmasını istedi.

Sanık avukatlarından Kerim Kalkan da Adnan Oktar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Adnan Oktar'ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması konusundaki talebi reddeden mahkeme heyeti, Kazakistan'da bulunduğu belirtilen sanıklar Emre Nil ve Kemal Gül'ün istinabe yoluyla Yargıtay bozma ilamına karşı görüşlerinin bu ülkede alınmasını hükme bağladı.

Diğer sanıklar Adnan Tınarlıoğlu, Meltem Arıkan, Turgut Aksu ve Alev Ulaşoğlu'nun da bulundukları şehirlerde talimatla ifadelerinin alınmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, bazı ifadelerin dosyadan çıkarılması yönündeki talebi reddederek, duruşmayı erteledi.

Sanıklara destek için adliyeye gelen Huma Babuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının kendisine ve kardeşlerine küçükken şiddet uyguladığını söyledi.

Rahatsızlığı bulunan yeğeni, babası ve ağabeyine Bilim Araştırma Vakfından arkadaşlarının yardımcı olduklarını anlatan Babuna, ''Annem ve babam müthiş vefasız insanlar. Nankör insanlar. Buraya gelip arkadaşlarıma iftira ediyorlar'' dedi.

Bu arada, Semin Babuna'nın da aralarında bulunduğu bazı kişiler, İstanbul Adalet Sarayına gelerek duruşmayı izledi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığı yargılama sonucunda 24 Ekim 2005 tarihinde, Adnan Oktar ile 34 sanık hakkındaki dava dosyasının zaman aşımı dolduğundan düşmesine karar vermişti.

Kararı inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 17 Mayıs 2007'de Adnan Oktar ile 17 sanık hakkındaki yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Yüksek mahkeme, bozma kararında, ''bu kişilerin grup olarak bir araya geldiklerini, basın-yayın kuruluşları üzerinde nüfuz elde etme, kendilerine ve başkalarına haksız çıkar sağlama, destekledikleri kişi ve siyasi partilerin seçimlerde oy elde etmesi için zor ve tehdit uygulamak suretiyle yıldırma, korkutma ve sindirme gücü kullanarak suç işlemek amacıyla örgüt kurduğunu'' belirtmişti.

Kararda, sanıkların eylemlerinin, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda, ''baskı, cebir ve şiddet kullanarak çıkar amaçlı örgüt kurma ve yönetme'' suçunu düzenleyen 1. maddesi kapsamına girdiğinin sabit olduğuna yer verilmişti.

Yüksek mahkeme, bu suç yönünden aralarında Oktar'ın da bulunduğu 18 sanık hakkında zaman aşımı süresinin dolmadığına işaret etmişti.

Yeniden yapılan yargılamada İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili ağır ceza mahkemesinin davaya bakmakla görevli olduğuna karar vermişti. Uyuşmazlığın giderilmesi amacıyla dosyanın gönderildiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi ise davaya bakmakla İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinin görevli olduğunu belirterek, dosyayı iade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious