Adnan Oktar davasında beraat talebi

Adnan Oktar davasında beraat talebi.11766
  • Giriş : 01.04.2008 / 22:57:00

Aralarında Adnan Hoca olarak tanınan Adnan Oktar'ın da bulunduğu 18 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savcı, Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 18 sanığın müsnet suçlardan dolayı ayrı ayrı beraatlarını talep etti.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Halil Hilmi Müftüoğlu, Hasan Basri Güner, Korkut Yasa, Tarkan Yavaş, Uğur Örmen ve avukatlar katıldı. Esas hakkında görüşünü açıklayan savcı Orhan Erbay, sanıklar hakkında "suç işlemek için örgüt kurmak", "bu örgütü yönetmek ve örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan kamu davası açıldığını belirtti.

Savcı Erbay, dosyada da sanıklar aleyhine delil bulunmadığı belirterek, sanıklardan Adnan Oktar'ın "suç işlemek için örgüt kurmak", diğer sanıkların ise "örgütün yöneticisi olmak" ve "örgüt adına faaliyette bulunmak" suçlarını işlediklerinin sabit olmadığını ifade etti. Erbay, bütün sanıkların müsnet suçlardan ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesini talep etti.

Duruşmada, sanıklardan Hasan Basri Güner, Korkut Yasa, Tarkan Yavaş, Uğur Örmen ve Halil Hilmi Müftüoğlu, mahkeme heyetinin tarafsız hareket etmediğini iddia ederek Başkan Salih Öztürk ile Üye Hakimler Naşid Gürel ile Nuran Yalınbaş'ı ayrı ayrı reddettiklerine dair dilekçe verdi.

Müşteki avukatları Rezzan Aydınoğlu ve Nalan Kuğuoğlu, ret talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ve ret taleplerinin davanın başından beri yapıldığını ifade etti. Mahkeme heyeti, sanıkların reddi hakim talebinin geçerli olmadığını ve bu yüzden bu talebin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın bitmesinin ardından Oktar Babuna ve kardeşleri, annesi Semin Babuna ile Türkan Akyüzalp'ün yanına gitti. Bu sırada Oktar Babuna, "Bunlar beni öldürmeye çalıştı. Bu kadın, beni öldürmeye çalışanların evinden çıktı. Mafyayla işbirliği yapıyorlar" dedi. Polisler, Semin Babuna ile Türkan Akyüzalp'i adliye karakoluna götürerek, olayın büyümesini engelledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious