Adnan Oktar İstanbul Adliyesi'nde

Adnan Oktar İstanbul Adliyesi'nde.8582
  • Giriş : 29.01.2008 / 18:57:00

Kamuoyunda ''Adnan Hoca'' olarak tanınan Adnan Oktar, 17 sanıkla birlikte yargılandığı davada verilen mahkeme kararının Yargıtayca bozulmasına ilişkin görüşünü bildirmek için geldiği adliyede, ''eski kararda direnilmesini'' istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tutuksuz sanık Oktar, Sultanahmet'teki İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesine gelerek celse arası ifade verdi. Duruşmada Oktar'ın avukatları Fatih Doğan ve Ceyhun Gökdoğan ile müdahil avukat Rezzan Aydınoğlu da hazır bulundu.

Yargıtay 8. Ceza Dairesinin bozma kararının okunmasının ardından görüşü sorulan sanık Adnan Oktar, mahkemenin eski kararında direnmesini isteyerek mahkeme heyetine 2 sayfadan oluşan bir dilekçe verdi.

Diyecekleri sorulan müdahil avukat Rezzan Aydınoğlu da sanık hakkında şikayetlerinin devam ettiğini ifade ederek, Yargıtayın bozma ilamına ilişkin daha önce görüşlerini dile getirdiğini söyledi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda, 24 Ekim 2005 tarihinde Adnan Oktar ile 34 sanık hakkındaki davanın, zaman aşımı dolduğundan düşmesine karar verilmişti.

Kararı inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 17 Mayıs 2007'de Adnan Oktar ile 17 sanık hakkındaki yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Yüksek mahkeme, bozma kararında, ''sanıkların eylemlerinin, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda baskı, cebir ve şiddet kullanarak çıkar amaçlı örgüt kurma ve yönetme suçunu düzenleyen 1. maddesi kapsamına girdiğinin sabit olduğuna'' yer vermişti.

Kararda, bu suç yönünden aralarında Oktar'ın da bulunduğu 18 sanık hakkında zaman aşımı süresinin dolmadığına işaret edilmişti.

Bu kararın ardından yeniden yapılan yargılamada İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili ağır ceza mahkemesinin davaya bakmakla görevli olduğuna hükmetmişti. Uyuşmazlığın giderilmesi amacıyla dosyanın gönderildiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi ise İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinin davaya bakmakla görevli olduğunu ifade ederek, dosyayı iade etmişti.

Yeniden görülmeye başlanan davanın son duruşmasında mahkeme heyeti, Adnan Oktar ile diğer 7 sanık hakkında zorla getirme müzekkeresi çıkarılmasına hükmetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious