Adnan Polat: Derbi maçın faturası 20 milyon avro

Adnan Polat: Derbi maçın faturası 20 milyon avro.15081
  • Giriş : 13.06.2007 / 19:09:00

Polat, derbi karşılaşmada çıkan olayların, kendilerine son derece büyük maddi kayıp yaşattığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Fenerbahçe ile yaptıkları derbi karşılaşmada çıkan olayların, kendilerine son derece büyük maddi kayıp yaşattığını söyledi.

Galatasaray Lisesi'nde yapılan divan kurulu toplantısında, üyelerin eleştirilerini yanıtlamak üzere kürsüye gelen Adnan Polat, yaşanan olayların sadece Galatasaraylıları değil, futbola gönül vermiş herkesi üzdüğünü yineleyerek, ''Ben o gün stat çıkışında, 'Yaşananlar Türk futbolu için kara bir lekedir' demiştim. Çıkan olayların bize maliyeti 20 milyon avro olmuştur. Şampiyonlar Ligi kaybı, kombine kaybı, sponsorlar için yapılacak artışların yapılamaması, başlıcaları. Mali sıkıntı geçiren kulübümüzde tam nakit akışı dengelenmişken, böyle bir darbe oldu'' dedi.

Yaşanan olayların, Galatasaray'da her şeyden daha önemlisi, bir imaj kaybına neden olduğuna dikkat çeken Polat, ''Dünyanın önemli derbilerinden biri olarak görüldüğü için birçok ülkede bu görüntüler yayınlandı. Bizim çok önem verdiğimiz, üzerinde 3 ay çalıştığımız bir transferimiz, belki Hagi'den sonra gelecek en ciddi isim olacaktı, bu nedenle yapılamadı. Brezilyalı oyuncu Juninho, Paris'teki son görüşmemizde 'Can güvenliğim yok' diyerek imzalamaktan vazgeçti. Bize manevi etkileri de oldu'' ifadelerini kullandı.

-''ARTIK DERS ALMAYA ÇALIŞALIM''-

Adnan Polat, yaşanan olaylarla ilgili, ''Her kötü durumun altından bir hayır çıkaralım, artık ders almaya çalışalım'' dedi.

Polat, şöyle devam etti:

''Niye böyle olduğunun analizini yapmamız lazım. Fenerbaçe-Galatsaray maçındaki olayları hatırlayalım. Hocamızın başının yarılması, kalecimize ses bombası atılması ve taraftarlarımızın dövülmesi. Bir öç olma durumu ortaya çıktı. Tüm bunları emniyet görevlilerine anlattım. O stada, sahaya atılacak bir şeyin girmemesi gerektiğini söyledim. Maç günü sabahı 200 polis statta arama yaptı. Tüm bunlara rağmen, olanlara baktığımızda stat sanki yol geçen hanı ve faciaya yol verecek imkanlar hazırlanmış.''

-''OLAYLARDA YAKALANAN İKİ KİŞİ FENERBAHÇELİ ÇIKTI''-

Kulübe taleplerini karşılatamayan amigoları, basının yarattığı gerilimi ve stat içinde büfeden usulüne uygun su satışının yapılmamasını, yaşananların nedeni olarak gösteren Polat, şöyle konuştu:

''Maalesef, uzun süredir görev yapan güvenlik şirketinin bazı elemanlarının, belli bir para karşılığı bir grup insanı numaralı tribün de dahil olmak üzere içeri sokması, dışarıda içki içen bazı taraftarların polis tarafından dövülmesi, tribünde tekrar polis ile taraftarların kavga etmesi, organize bir cinnet getirme oldu. Maalesef bunların içinde yüzden fazla kongre üyesi olduğunu da söylemeliyim. Su atmada onlar da yarıştı diğerleriyle. Şu anda durum tahkikat aşamasında. Nereye kadar gidecek bilmiyorum, ama dün savcıdan aldığım bilgiye göre kapalı tribünde bu eylemleri yapanlardan ikisinin Fenerbahçeli olduğu tespit edilmiş durumda. Birçok olay iç içe.''

-''ÇAPULCU TARAFTARI SOKMAYACAĞIZ''-

Adnan Polat, kulüp olarak birtakım tedbirler alacaklarını vurgulayarak, ''Personeli bazı taraftarlarla ekonomik ilişkilere girdiği için, mevcut güvenlik şirketini değiştiriyoruz. Stat personeli, birkaçı hariç gönderiliyor. Yeni bir güvenlik gücü oluşturuluyor. Spor polisi kurulması çalışması var. Kombine kart satışında ikametgah ve nüfus sureti alınacak. Açık tribünlerin biletlerini ucuz tutuyorduk, ama artık bu olmayacak. Dışarıda iki bira içip, 10 YTL vererek stada girip koltuk kırıyorlar. Çapulcu taraftarı artık Ali Sami Yen Stadı'na sokmayacağız'' dedi.

-''BİZİM DE MORALE İHTİYACIMIZ VAR''-

Galatasaray Yönetim Kurulu olarak güçlerini camialarından aldıklarını, ancak görev yaptıkları 15 ay içinde sürekli eleştirilerle karşılaştıklarını belirten Adnan Polat, ''Bizim de moral ve motivasyona ihtiyıcımız var'' dedi.

Yönetim olarak ciddi sorunlarla uğraştıklarını kaydeden Adnan Polat, ''Bu sene mali açıdan hiç ses çıktı mı? Geçmişe dönük birçok borç temizlendi. Riva arazisinin satışını yapmadık. Yarın 100 milyon dolara hemen satabiliriz. Zor durumumuzdan yararlanmak isteyenler var. Biz bu parayla banka borçlarını kapatıp, 2 de yıldız futbolcu alıp kahraman olabiliriz, ama kahraman olmaya değil, Galatasaray için iyisini yapmaya çalışıyoruz. seçim sonrası 3. köprü gündeme geldiğinde, o arazinin değeri 2-3 kat artacak. Bu da 100-150 milyon Dolar ek gelir demektir. Satalım mı Riva'yı şimdi. Bu durumun sıkıntısını biz çekiyoruz, ama Galatasaray'ın parasının heba edilmesine bizim gönlümüz el vermiyor'' şeklinde konuştu.

-TRANSFER KONUSU-

Adnan Polat, transfer konusuna da değinerek, özellikle bazı futbolcuların mukavele şartlarından yakındı.

''Galatasaray'a futbolcu getirmek çok zor değil, ama şu anda mukavelesi olan öyle oyuncular var ki, göndermesi, getirmesinden daha zor'' ifadesini kullanan Polat, şöyle devam etti:

''Öyle yüksek ücretlerle mukavele yapmışlar ki biz de aldığı ücretin yakınında dahi ücret bulamayınca gitmek istemiyorlar. İkna ederek tek tek gönderip yabancı kontenjanını açmak kolay olmuyor. 1992-93 sezonunda Derwall'den kalan takımı yenilemeye almıştık şimdiki hocamızla. Şimdi aynı şeyi tekrar yapmaya çalışıyoruz. Kadromuzu gençleştirip, alt yapıya önem vermek istiyoruz. İsveçli oyuncu Linderoth yarın imza atacak. Kendisine çok güveniyoruz. Üç futbolcuyla daha görüşme aşamasındayız. Bitince haberiniz olacak. Biz havlu atmıyoruz. Mücadelemizi devam ettiriyoruz. Sportif açıdan başarısızlığımızı kabul ediyoruz, ama omuzlarımızı aşağı bırakmıyoruz. 'Bizim ölümüz bile yeter' deyip, destek bekliyoruz.''

-ÇELEBİ: ''SEYRANTEPE İÇİN FENERBAHÇE ÇOK UĞRAŞIYOR''-

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, Seyrantepe Projesi'ne Fenerbahçe'nin çok fazla müdahil olduğunu söyledi.

Üyelere bilgi vermek için kürsüye gelen Çelebi, yeni statla ilgili, ''Fenerbahçe, Galatasaray'ın önünü kesmek için inanılmaz şeyler yapıyor. Fizibilite hakkında bilgi almak isteyen varsa tek tek anlatabilirim. Burada konuşmayacağım'' dedi.

Çelebi, Galatasaray Sportif AŞ. ile Futbol AŞ.'nin birleşmesinin kulübün geleceği açısından çok önemli olduğuna da dikkat çekerek, ''Geçmişte kim bu şekilde yapmışsa, Galatasaray için kötü yapmış'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious