ADSL 5 milyon aboneye ulaştı

ADSL 5 milyon aboneye ulaştı.14307
  • Giriş : 21.04.2008 / 22:10:00

İngiliz araştırma firması Point Topic’in raporuna göre, Avrupa’da ADSL abone sayısı en hızlı artan ülke Türkiye...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin, internet kullanımını yaygınlaştırmak ve ülkenin her köşesinde genişbant internet erişimi sağlamak amacıyla altyapısına yaptığı “büyük” yatırımlara paralel olarak, Türkiye’de internet kullanıcı sayısının “önemli” bir artış gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, 2007 sonu rakamlarına göre Türkiye’de ADSL abonesi sayısının 5 milyonu aştığı bildirildi.

Türk Telekom açıklamasında, Londra merkezli bağımsız araştırma firması Point Topic tarafından Mart ayı sonunda yayınlanan “Dünya Genişbant İstatistikleri” raporunun, “Dünya Genişbant İstatistikleri 2007 4. Çeyrek” bölümündeki 2007 yılı sonuçlarına da yer verildi.

Her 3 ayda bir yayınlanan raporda, 2005-2007 yılları arasında Avrupa’da abone sayısının 1 milyon ve üzerinde bulunduğu ülkeler içinde, ADSL abone sayısı en hızlı artan ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.

Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, konuya ilişkin değerlendirmesinde, hedeflerinin, Türkiye’de modern iletişim teknolojilerini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak, kırsal ya da kentsel ülkenin dört bir yanından internete erişimi sağlamak olduğunu belirtti.

Doany, gerek genişbant altyapı yatırımlarıyla gerek internet servis sağlayıcıları için toptan satış fiyatlarında gerçekleştirdikleri indirimlerle gerekse eğitim alanında hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile bu hedefe ulaşmayı amaçladıklarını kaydetti.

Paul Doany, Türkiye’de ADSL abonesi sayısının 5 milyona ulaşması ve Türkiye’nin, abone sayısı açısından Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olmasının kendileri için çok önemli ve memnun edici bir gelişme olduğunu ifade etti.

TÜRK TELEKOM’DAN ALTYAPI YATIRIMI

Açıklamada, Türk Telekom’un, iletişim altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile 2005-2010 yıllarını kapsayan dönemde yatırım yapacağını duyurduğu, bu yatırım planının bir parçası olarak 2007 yılında hayata geçirdiği “Kırsal Alan Dönüşüm Projesi” ile bölgesel gelir farklılığından kaynaklanan “dijital uçurum”u ortadan kaldırmayı amaçladığı kaydedildi.

Türk Telekom’un, internet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşmasının yanı sıra hızlı, kesintisiz ve yüksek kaliteli internet hizmeti sunmak amacıyla da çalışmalarını sürdürdüğü, bu çerçevede geçtiğimiz Şubat ayında internet bağlantısının hızlanması ve yurt dışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için, internet yurt dışı çıkış hızını 157 Gbps’ye yükselttiği bildirildi.

Açıklamada, Türk Telekom’un, yine aynı amaçla geçen yıl Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini artırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp, daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtığı belirtildi.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious