ADSL için telefon aboneliği şart değil

  • Giriş : 17.08.2007 / 09:06:00

Türk Telekom'un (TT) ADSL'e abone olmak için, ev ya da iş telefonu aboneliğini zorunlu tutması tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Teknik olarak gerekli olmamasına rağmen, kullanmadığı ev telefonuna abone olmak ve her ay 8 ila 12 YTL civarında sabit ücret ödemek zorunda kalan tüketici, TT'nin bu uygulamayı kaldırmasını istiyor.

2003'te sadece 15 bin olan ADSL abonesi 2007 ortasında 4 milyona yaklaştı. TT, yıl sonunda 5 milyon kişiyi ADSL ile internete bağlamayı planlıyor. TT'nin uygulamasında kişi sadece ADSL hizmeti istese dahi evine zorunlu olarak ev telefonu da bağlanıyor ve aylık 8 ile 12 YTL arasında değişen vergi ve sabit ücreti ödemeye mecbur bırakılıyor.

Oysa TT'nin altyapısı telefon hizmeti istenmediği durumlarda sadece ADSL hizmeti sunabilecek durumda. ADSL için sabit telefon hattının gerekmediğini kabul eden TT yetkilileri ise sabit ücretlerin kurumun altyapısına yapılacak yatırımlar için gerekli olduğunu savunuyor.

Tüketici Yasası'na aykırı

Uygulamanın bir dayatma olduğunu belirten Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, "Tüketici Hakları Yasası'na göre bir malın satışı, başka bir malın satışına dayatılamaz. Uzmanlardan oluşan bir ekiple yaptığımız araştırmada ADSL için zorunlu sabit telefon hattına gerek olmadığını saptadık. Biz bu araştırmayı yaptığımız sırada Kocaeli'nde bir tüketicinin yaptığı itiraz da doğru bulundu. Ama TT bunu çeşitli bahanelerle uygulamayı erteliyor ve dayatmacı uygulamasını sürdürüyor" dedi.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Genel Sekreteri Tanju Erkoç ise Avrupa'daki uygulamanın Türkiye'de de hayata geçmesi gerektiğini belirtti. Avrupa'da "çıplak ADSL" denilen bir sistem olduğunu ve bu sayede tüketicinin isterse sadece ADSL abonesi olabildiğini kaydeden Erkoç, "TT'nin de benzer bir uygulamaya geçmeli. TT zaten çok kâr eden bir kurum ve sabit ücret dayatmasına gerek yok. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan bir pazarda bu konular önem arz ediyor. Tüketici derneklerinin bu konunun üzerine gitmesini istiyoruz. Gerekirse biz de dava açabiliriz" diye konuştu.

ADSL abonesi

Yıl Hat

2002 2.299
2003 56.624
2004 452.398
2005 1.539.477
2006 3.250.000
2007* 5.000.000

*Türk Telekom'un hedefi

Kocaeli Hakem Heyeti Telekom haksız buldu

Kocaeli’nde yaşayan Yunus Abdullahoğlu isimli tüketici, 2007 başında ADSL abonesi olduğunda beraberinde tahsis edilen telefon hattını kullanmadığından iptal ettirmek istedi. Ancak Türk Telekom (TT) talebi kabul etmedi. Bunun üzerine Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvuran Abdullahoğlu, 5 ay sonra buradan istediği sonucu aldı. Hakem heyeti; "Bilirkişinin teknik raporunda TT'nin altyapısının sabit telefon olmadan da ADSL kullanımına müsait olduğu görülmüştür. Bu yüzden 4077 sayılı kanunun 5. maddesi gereğince bir mal veya hizmetin satışı başka bir mal veya hizmetin satın almasına bağlanmayacağından tüketicinin telefon hattının iptali talebinin haklılığına, TT'nin hattı iptal etmesine karar vermiştir" şeklinde karar aldı. Abdullahoğlu, 4 Mayıs'ta TT'ye tekrar başvurdu. Ama Telekom, itiraz hakkı süresi bulunduğunu savunarak, bu kararı uygulamadı.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious