ADSL kullanımı, müzik satışlarını düşürdü!

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

2004'te 42 milyon üretim yapan Türkiye müzik endüstrisi, 2005'te ADSL'nin yaygınlaşmasıyla beraber 31 milyon civarında satış yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta, ADSL kullanımındaki yükselme grafiğinin, müzik endüstrisine fiziki satış düşüş grafiği olarak yansıdığını belirterek, ''2004'te 42 milyon üretim yapan Türkiye müzik endüstrisi, 2005'te ADSL'nin yaygınlaşmasıyla beraber 31 milyon civarında satış yaptı'' dedi.

Avea'nın, MÜ-YAP iş birliğiyle 2006 yılının Ekim ayında hayata geçirdiği Müzikİndir hizmetiyle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Forta, dijital müziğin son 3 yılda dünyada ve Türkiye'de müzik sektörünün yeni bir gelir kaynağı haline geldiğini söyledi.

Forta, 2005'te dünya müzik piyasasının gelirlerinin ortalama yüzde 5,5'inin, 2006'da ise yüzde 11'inin dijital müzik satışından elde edildiğini belirterek, 2008'de bu rakamın yüzde 25'lere ulaşmasının beklendiğini kaydetti.
''Şu anda mobil müzik uygulamalarında, hakların idaresi açısından da satış açısından da Avrupa ile eş değer vaziyetteyiz'' diyen Forta, Türkiye'de dijital müzikten elde edilen gelirlerin, toplam gelirler içinde yaklaşık yüzde 10'luk bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Forta, müzik taşıyıcı ile çalan aleti birleştiren i-pod'lar ve cep telefonlarının bir paradigma değişikliği yarattığını belirterek, bu değişimle birlikte CD ve kaset satışlarına endeksli gelir kaleminden mobil uygulamalara geçildiğini ifade etti.

İNTERNET KORSANLIĞI
Bülent Forta, korsan ürünlerle ilgili bir soru üzerine, cep telefonlarında korsanlık düzeyinin Dijital Haklar Yönetimi (DRM) sistemi ile korunduğu için dikkate alınmayacak ölçüde olduğunu açıkladı.
''Bu sistemle bir ürüne parasını ödeyerek sahip olan, sadece kendi kullanımına açıyor'' diyen Forta, asıl olarak internet korsanlığının önemine dikkati çekti.

ADSL kullanımının ilk olarak 2004 yılında başladığına ve hızla tırmandığına işaret eden Forta, şunları kaydetti:
''Buradaki yükselme grafiği, müzik endüstrisine fiziki satış düşüş grafiği olarak yansıdı. 2004'te 42 milyon üretim yapan Türkiye müzik endüstrisi, 2005'te ADSL'nin yaygınlaşmasıyla beraber 31 milyon civarında satış yaptı. Bu yıl ADSL daha yaygınlaştı. Bu yıl bizim satışlarımız da yaklaşık 26 milyonlar civarına düştü. Dolayısıyla internet korsanlığı müzik endüstrisinin kalbine ateş ediyor.'' Avea'nınkine benzer uygulamaların ise müzik sektörüne umut ve moral verdiğini ifade eden Forta, ayrıca internet alanında da çok farklı iş modellerinin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Forta, ''Siz 7-8 dolarlık aylık abonelikle dünyanın bütün müziklerine sahip olabiliyorsunuz ve dolayısıyla korsanlık düzeyinde düşüşler oluyor. Ama çok yüksek abone sayıları olduğu için müzik endüstrisi de gelirlerini buradan elde ediyor. Müzik endüstrisi ilk önce bu teknolojik gelişmeyi bir tehdit olarak algıladı. Şimdi bunun fırsat olduğunun farkına vardı'' dedi.

Öte yandan, Türkiye müzik endüstrisinin sadece fiziki satıştan yaklaşık 105 milyon dolar gelir elde ettiğini dile getiren Forta, en az bir 105 milyon dolarlık da korsan endüstri olduğunu düşündüklerini belirtti.

60 MİLYON DOLARLIK PAZAR
Bütün şarkı indirmelerin yanı sıra tüm şebekelerdeki melodi uygulamaları, şebeke içi çalışmalar gibi müzik indirme uygulamalarının sayısının 2006 yılında yaklaşık 10 milyon olduğunu belirten Forta, şu anda ayda ortalama 1 milyon satış gerçekleştirildiğini bildirdi.

Forta, bu 10 milyonluk uygulama sonucunda 2006 yılında yapımcılara düşen gelir payının yaklaşık 2,2 milyon dolar olduğunu ve bu gelirin 2007 yılında 2 katına çıkmasını beklediklerini ifade ederek, her bir uygulamada yaklaşık yüzde 52'lik bir kısmın vergi olarak devlete gittiğini belirtti.

Forta, ''Türkiye'de müzik katma değerli servisler öyle sanıyorum ki nihai tüketici fiyatlarıyla, 60 milyon dolar civarında bir pazar oluşturuyor'' diyerek, bütün şarkı indirme hizmetinin son 5 ay içinde verilmeye başlandığını ve insanların bu hizmeti yeni yeni keşfetmeye başladıklarını anlattı.

Ayda yaklaşık 150-200 bin arası bütün şarkının mobil olarak satıldığını belirten Forta, daha uzun süredir verilen hizmetlerde çok daha yüksek rakamlar yakalandığını açıkladı.

İLKER KOÇAK
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Koçak ise 31 Ekim 2006'da başlatılan Müzikİndir servisine bugüne kadar 200 binden fazla şarkı indirme talebi geldiğini dile getirdi.

Abonelerin, MÜ-YAP kataloğunda yer alan 76 bin şarkı içinden istedikleri şarkının tamamını indirebildiklerini belirten Koçak, şu anda günde ortalama 1500-2000 şarkı indirme yapıldığını bildirdi.

Koçak, şarkıcı Keremcem ile Rober Hatemo'nun da katıldığı toplantıda, internetten ve cep telefonundan şarkı indirme işlemini uygulamalı olarak gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious