Af çıkarmasa okulu bırakacaklar

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Eğitim Bakanlığı'nın liseleri 4 yıla çıkararak hazırlık sınıflarını kaldırması, bu sınıfı geçemeyen öğrencileri zor durumda bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orta Öğretim Kurumları Seçme Sınavı'nda (OKS) başarılı olarak girdikleri Anadolu Liselerinin hazırlık bölümünü okuyan ve bu bölümü geçemeyen öğrenciler, yeni öğretim yasasının kurbanı oldu. Hazırlık sınıfını kaldıran bakanlık, bunun yerine liseleri 4 yıla çıkardı. Okudukları okulun hazırlık sınıfını geçemeyen öğrenciler, bu yıl tekrardan hazırlık okumak zorunda kaldı. Kaldırılan hazırlık sınıfı müfredatının 4 yıllık lise müfredatıyla aynı olmadığını söyleyen öğrenciler, bu durumda hem sene kaybedeceklerini hem de gelecek yıl hangi bölümde okuyacaklarını bilmediklerini dile getirdi. Böyle karasız bir şekilde okumanın zor olduğunu ifade eden öğrenciler, okulu bırakmayı düşündüklerini ifade etti.

Hazırlık sınıflarının kaldırılması ile okullarında kendilerine sınıf açılmadığını belirten 27 öğrenci, Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi'ne toplanarak hademe odasından bozma bir sınıfta eğitim görüyor. Diğer lise öğrencilerden farklı bir eğitim gördüklerini belirten hazırlık sınıfı kurbanı öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğrenci affı beklediklerini dile getirdi.

Burak Bora Anadolu Lisesi hazırlık sınıfını geçemeyen Melis Anık, geçen yıl hazırlıkta 8 zayıfı olan öğrencilerin aftan yararlanarak sınıf geçtiklerini, aynı şekilde kendilerine de af getirilmesini istedi. Nisan Elçicek'in velisi Serhat Elçiçek ise çocuklarının mağdur olduğunu söyleyerek bu durumun değiştirilmesini istedi. Veli Elçiçek, çocuklarını hademe odasından bozma bir sınıfa toplayarak diğer öğrencilerden bir vebalı gibi ayırdıklarını kaydetti. Haydar Paşa Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencisi Suat Çelik ise, hazırlıkta okurken hocaların kendilerini yanlış yönlendirdiklerini öne sürerek, "Hocalarımız bize 'merek etmeyin siz hazırlık sınıflarının son öğrencilerisiniz. Sınıfta kalsanız da her yıl çıkarılan öğrenci affıyla geçersiniz' dediler. Bizde buna güvendik." şeklinde konuştu. Çelik, iki üç hafta daha öğrenci affını bekleyeceğini, çıkmadığı takdirde ise okulu bırakacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious