Af var mı baba?

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Bakan Çiçek, her 1.5 senede bir af çıkarıldığını ifade ederek, "Ben her cezaevine gittiğimde 'baba af var mı' diye soruyorlar. Alışmış. Tiryakilik olmuş" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu'nda ceza mevzuatına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifi ele alınıyor. Temel yasa olarak ele alınan teklifin ikinci bölümünde milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 'Acarlar' davası ile ilgili bilirkişi raporu konusunda bir soruyu cevaplandırırken, "Türkiye'de maalesef bir bilirkişilik sorunun olduğunu göreve geldikten kısa bir süre sonra ifade etmeye çalıştım. Bu doğrudan doğruya insanla alakalı. Bilgisiyle vicdanıyla karar verenler olduğu gibi maalesef kendi işini bilerek rapor verenlerin olduğu da kamuoyu tarafından bilinen bir husustur. Vicdani rahatsızlık getiriyor. Türkiye'de bir bilirkişilik sorunu vardır. Bunun bedelini de en başta yargı çekmektedir. Bu insanlar en üst derecede tahsil almış insanlar. Yolsuzluğun en önemli ayaklarından biri de budur. Bilirkişilik konusuyla ilgili olabildiğince bir düzenleme yapmaya çalıştık. Bunu da başbakanlığa gönderdik. Ümit ederim ki kısa sürece buraya gelir. Maalese bu tip raporları verenlerle ilgili de işlem zorluğu vardır. 'Bu benim kaatimdir' deyip çıkıyorlar. 'Ben böyle düşünüyorum. Bu olayda şu vardır, bu vardır' deniliyor. Düzenlenmesi zor bir konu. Bu konuda tecrübesi olan insanları da Yargıtay'da bu alana göre yapmış uzman kişileri de görüşlerini alarak bir kanun hazırladık" diye konuştu.

Bakan Çiçek, yine bir soruyu cevaplandırırken, 'ticari sır' kavramıyla ilgili bir yasanın hazırlanarak yine Başbakanlığa gönderildiğini, kısa süre içinde Meclis'in önüne gelmesini arzu ettiklerini ifatde etti.

"BABA AF VAR MI?"

Bakan Çiçek, yine bir soruyu cevaplandırırken afların yargı kararlarını etkisizleştirdiğini ifade etti. Siyaset kurumunun geriye dönük her 1.5 yılda bir af çıkardığını, bugüne kadar çıkan af yasalarının sayısını hatırlamakta zorlandığını söyleyen Bakan Çiçek, bugün toplumda infiale sebep olan olayların da bu yüzden olduğunu belirtti. Mahkumların içerde kalma sürelinin son yıllarda uzadığını, eskisi gibi hemen girip çıkma olmadığını belirten Çiçek, "Af noktasında herhangi bir temayülün içerisinde olmamamız lazım. Ben her cezaevine gittiğimde 'baba af var mı' diye soruyorlar. Tiryakilik olmuş" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de yine geriye dönük 8 kez 'Pişmanlık' yasası çıkarıldığını hatırlatan Bakan Çiçek, bunların 'devletin ihtiyacı'ndan kaynaklandığını, AK Parti'nin ihtiyacından olmadığını bildirdi. 'Devletin ihtiyacı' konusunu herkesin iyi bildiğini belirten Bakan Çiçek, muhalefetin itirazları üzerine "İçtüzüğün ilgili maddesine göre muhalefet olarak hakkınız. 20 milletvekili kapalı oturum ister. Bugüne kadar pişmanlık yasası altında gelen yasalar ne zaruretle, neyin sonucu gelmiştir ben bunu izah ederim. Kapalı oturum isteyin söyleyeyim. Devlet ihtiyacı ne demektir bilirim. Bizim gurubumuzundan zorlanarak çıkardığı yasalar arasında bu pişmanlık yasası gelir" ifadelerine yer verdi. Genel Kurul'da, ceza mevzuatına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious