Afet sınırındayız!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'de sıcaklık afet sınırına dayandı. Dünyada 40'ın üzerindeki değerler doğal afet kabul ediliyor ve özel önlemler alınıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'yi bunaltan sıcak hava dalgası ile ilgili meteorolojik verileri değerlendiren Meteoroloji uzmanı Dr. Mikdat Kadıoğlu sıcaklığın 40 dereceyi bulması durumunda doğal afet ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Kadıoğlu, "Sıcakların mevsim normallerinin 6 derece üstüne çıkması halinde halk uyarılmalı, önlem alınmalı" diye konuştu.

Ağustos'ta sıcaklık artışının normal olduğunu belirten Kadıoğlu, "Ancak mevsim normallerinin 6 derece aşması durumunda biz ona aşırı sıcaklık diyoruz. 40.6 dereceye ulaştığında da aşırı sıcak hava dalgası denir. Bu da zaten tüm dünyada afet olarak kabul edilir. Sürekli güneşin altında olanlar sıcaklığı 10 derece fazla hisseder" dedi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım ise istanbul'da sıcaklığın, ortalamanın 8 derece üzerine çıktığına dikkat çekti. Yıldırım, 1929'dan bu yana yapılan ölçümlerde istanbul için Ağustos ortalamasının 28 olduğunu belirtti, "Şu anda kentte ısı Anadolu Yakası'nda 38, Avrupa'da ise 35 derece. Nem oranı ise yüzde 30" dedi.

Rekor 1970'te

Aşırı değerlerde seyreden sıcaklık nedeniyle valilik ve belediyeler kanalıyla uyarılar yaptıklarını ifade eden Yıldırım, 40 ve üstünün dünyada afet sayıldığını ancak bu değerlerin kimi ülkeler ve bölgeler için doğal olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Sıcaklık ve nem her yerde farklı hissedilir. Sahil bölgesiyle Ankara'nın içinde aynı sıcaklık hissedilmez. İstanbul'da ise sıcaklık pazar günü 34, pazartesi ise 32 derece olacak. Hissedilenler 40 dereceye yaklaşacak. Ama korkulacak bir durum yok. 1970'de Ağustos ayında 40.5 derece olan ortalama sıcaklık, istanbul'da bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklık oldu. Pazartesi'den sonra ısı düşmeye başlayacak. Dünyada 150 yılın maksimum sıcaklıklarını son 20 yılda gördük. Bu da küresel ısınmayı doğruluyor" diye konuştu.

Dünyada alınan afet önlemleri

40 ve 40'ın üzerindeki sıcaklıkların sık görüldüğü, havanın zaman zaman gölgede 45 derece hissedildiği ABD'nin bazı eyaletlerinde değerlerin yükselmesi ile birlikte özel önlemler devreye giriyor. Yerleşim bölgelerinin çeşitli noktalarına soğuk hava çadırları kurularak, bunalanların sıcaktan korunmaları sağlanıyor. Kızılhaç gibi büyük sivil toplum örgütleri ve belediyeler ücretsiz su dağıtımı yapıyor. Yaşlı, çocuklu kimseler ise gidecekleri yerlere klimalı servislerle ücretsiz taşınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious