Afete yapılan yatırım atıl değil

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Dünyada gelişmiş ülkeler, afete yapılan 1 liralık katkının, ülke ekonomisine 10 liralık kazanç getireceği bilincine göre hazırlık yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bizde ise afete yapılan katkı önemsenmiyor" dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), tarafından itfaiyelerin yeniden yapılanması nedeniyle düzenlediği workshop çalışması devam ediyor. Toplantının ikinci Gününde İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "Türkiye'de acil durum yapılanması" konulu bir sunum yaptı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda Türkiye İtfaiyeciler Birliği Onursal Başkanı Sabri Yalın başkanlığında gerçekleştirilen workshopda(atölye çalışmasında) Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Türk itfaiyesinin dünya standartlarının çok altında kaldığını belirtti. Türkiye'de Afet yönetiminde itfaiye teşkilatlarının aktif olarak rol alması gerektiğini söyleyen Kadıoğlu, "Modern afet yönetim sistemi, zarar azaltmak, hazırlık, tahmin ve erken uyarı, afetler, etki analizi, müdahale, iyileştirme ve yeniden yapılanma olmak üzere 8'e ayrılır. En önemlisi ise itfaiye teşkilatlarının içerisinde olduğu tek bir yerden yönetilmesidir. Aksi halde ne afetlere hazırlık, müdahale ve yapılanma hiçbir işe yaramaz" diye konuştu.


"RADON ORANI ÖLÇEREK deprem TAHMİN EDİLEMEZ"


İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi olarak, modern afet yönetimi ışığında AKOM ve itfaiyelerin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kadıoğlu, "Son günlerde havadaki radon oranını ölçerek depremi önceden tahmin etmeye çalışanlar var. Bunlar tamamen yanlış ve halkımızı kandırmaya yönelik eylemler. Amerikalılar bile bu sistemden 15 yıl önce vazgeçmişler. Amerikalılar radon oranını havada değil toprakta ölçüyor, onu da deprem için değil kanser hastalığına etkisi olup olmadığını anlamak için" dedi.

Türkiye'nin en büyük eksikliğinin eğitimsizlik olduğunu kaydeden Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Tüm dünyanın üzerinde durduğu en önemli şey eğitim ve bireylerin bilgilendirilmesidir. Bir afet anında insan önce kendisini sonra yakınlarını düşünür. Bu yüzden önce bireyleri eğitmek gerekir. Ayrıca yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda afetler için ayrılan 1 lira, devlet, belediye veya kişilere 10 lira olarak geri kazandırdığı bilinci aşılanıyor. Bizlerde bu bilinçle hareket etmeli ve 7'den 70'e her yaştan insanımızı eğitmeliyiz. Bu hem kendi bütçemize, hem belediyemize hem de ülke ekonomisine büyük kazanç olacaktır" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan ise workshop çalışmasında "Türkiye'de gönüllü İtfaiyecilik uygulamaları", Prof. Dr. Metin İlkışık "Türkiye'de afet yönetimi ve sivil toplum kuruluşlarının rolleri" hakkında birer konuşma yaptı. Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), itfaiyelerin yeniden yapılanması nedeniyle düzenlediği workshop çalışması yarın saat 11.00'da Almira Otel'de düzenlenecek sonuç bildirgesi ile sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious