Affın kanlı bilançosu

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Kamuoyunda 'Rahşan Ecevit affı' olarak bilinen 'Af Yasası'ndan yararlanarak salıverilen 22 bin 421 tutuklu ve hükümlüyle ilgili yapılan araştırma çarpıcı bir sonuç ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seri cinayet zanlılarından Mehmet Karahasan'ın, ablasına tecavüze kalkışan kişiyi öldürmesi nedeniyle aldığı cezası infaz edilirken 'Af Yasası'na göre salıverilmiş olması, bu yasadan yararlanıp, serbest kalanlardan tekrar suç işleyenleri yeniden gündeme getirdi.

SABAH'ın, edindiği bilgilere göre Af Yasası'ndan 22 bin 421 tutuklu yararlanarak serbest bırakıldı. Bu kişilerden 640'ı yeniden suç işleyerek cezaevine konuldu.

ALIŞKANLIK SUÇU: HIRSIZLIK
Afla salıverilip yeniden cezaevine girenlerin işledikleri suçlar da önemli ipuçları verdi. 640 kişinin 220'si, uzmanlarının 'alışkanlık suçu' olarak da tanımladıkları hırsızlık nedeniyle cezaevine konuldu. 640 kişiden 60'ı ise adam öldürme ve cinayete yardım suçları nedeniyle tutuklandı.

Mahkemeler, yine 60 kişi hakkında gasp ve yağma suçlarına karıştıkları gerekçesiyle tutuklama kararı verdiler. Aftan yararlanarak yeniden suç işleyenlerde üçüncü sırayı, 40 kişiyle, uyuşturucu kullanıcıları aldı. Bu verilere göre, 'Af Yasası'ndan yararlananlardan yüzde 2.5'i yeniden suç işlediği iddiasıyla cezaevine konulup yargılandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious