Afgan Ordusu'na malzeme yardımı

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Türkiye Afganistan ordusuna bir milyon dolar değerinde askeri malzeme yardımında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kabil'deki Doğan Kampı'nda geçen çarşamba günü Türkiye, Afganistan ve NATO'yu temsil eden pek çok yetkilinin katıldığı törende, içinde askeri elbiseler, taşınabilir mutfak-banyo üniteleri, pusulalar, dürbünler, spor malzemeleri, kırtasiye ve mutfak aletleri gibi malzemelerin bulunduğu yardım paketleri Afgan askeri makamlara teslim edildi.

Teslim sırasında bir konuşma yapan Afganistan Türk Görev Komutanlığı Komutanı Kurmay Albay Haydar Ateş, "Bu yardım, tarihin her döneminde dost olan Afganistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek. Türkiye Afgan ordusunu 1920'li yıllardan beri eğitiyor. Geçtiğimiz dört yılda 172 Afgan komutanı ülkemizde eğitim gördü. Şu anda da 24 yetkili ve 31 askeri öğrencinin ülkemizdeki eğitimi devam ediyor." dedi.

Albay Ateş, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) için çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek "Burada görev yapan Türk askeri Afgan halkının eğitim, temiz su ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya, ülke güvenliğini sağlamaya devam edecektir. Burada kurduğumuz hastane her ay bin 200 Afgan hastaya hizmet etmektedir" diye konuştu.

Afganistan Savunma Bakanlığı adına konuşma yapan Korgeneral Muhammed Cevheri de, "Türkiye ve Afganistan ne zaman ihtiyaç olsa birbirlerine yardıma koşacaktır. Bağışlanan malzemeler ordumuzun pek çok eksiğini karşılıyor" şeklinde konuştu. Törende Afganistan ISAF Komutanı General Dan McNeill de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious