Afganistan cehenneminden çıkış yok!

Afganistan cehenneminden çıkış yok!.13482
  • Giriş : 06.07.2009 / 09:39:00

Bunalan ve çareyi ülkeden kaçmakta bulan Afganların yasal mültecilik başvuruları reddediliyor. Onlar da varını yoğunu kaçakçılara veriyor. Kaçakçılar seyahat acentası gibi çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'ın güneyinde binlerce Amerikan askeri, ülkede Taliban ve El Kaide'ye karşı 2001'den bu yana süren, ABD önderliğindeki en büyük operasyonuna devam ederken, çatışmalar ve işsizlikten bunalan Afgan halkı çözümü ülkeden kaçmakta buldu. New York Times gazetesinin haberine göre, Avrupa ülkelerine yasal mülteci başvuruları reddedilen Afganlar, kaçak yollardan ülkeden çıkmak için tüm varlıklarını kaçakçılara veriyor.

ÜNLÜLER BİLE KAÇIYOR

Çatışma ve açlığın hákim olduğu Afganistan'da, ülkeden kaçmak yalnızca fakirlerin değil, tüm kesimlerin ortak rüyası. Ülkenin önde gelen televizyon programı 'Afgan Star'ın sunucusu ödül almak için gittiği Sundance Film Festivali'nde kayıplara karışırken, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin basın danışmanı Eylül'de ABD'ye yapılan resmi gezide heyetten ayrılarak gözden kayboldu.

UMUDA YOLCULUK 25,000$

Heyetle yurtdışına çıkacak kadar şanslı olmayan Afganların umudu ise kaçakçılar. Şimdiye kadar Afgan mültecilere kucak açan Pakistan ve İran'ın kendi ülkelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle bu yıl Afganları sınır dışı etmesiyle, Avrupa ülkeleri mülteciler için en büyük ümit oldu. Afganların en çok İngiltere, Türkiye, Yunanistan ve İtalya'ya mülteci başvurusu yaptığı kaydedilirken, başvuruların yüzde 200 oranında arttığı belirtildi. Avrupa'nın mülteci başvurularını reddetmesi ise sadece Afgan kaçakçılara yaradı. Kabil'deki kaçakçılar işlerinin geçen yıla göre yüzde 60 oranında arttığını belirtirken, Avrupa'ya uzanan tehlikeli yolcuğun bedelinin 16,000-25,000 dolar arasında değiştiği ifade edildi. 11 yıldır kaçakçılık yapan biri, 'İşlerimin bu kadar açılacağını hayal bile edemezdim. Seyahat acentesi gibi çalışıyoruz, bitmeyen bir talep var. İlk defa yoğunluktan insanları geri çevirmek zorunda kalıyorum' diye konuştu.

KARZAİ'YE SERT TEPKİ

26 yaşındaki Abdül Ahad, 2007'den bu yana Afganistan'da iş bulmanın imkánsız hale geldiğini belirterek, 'ülkemi çok seviyorum ama son sekiz ayda iki kez ölümden döndüm. Sadece okulumu bitirip normal bir yaşam sürmek istiyorum, ama tamamen umutsuzum' dedi. Yasa dışı yollardan İngiltere'ye girdiği için sınır dışı edilen Shuja Halim ise şunları söyledi: 'İngiltere'ye tam iki ay süren bir yolculukla geldim. Avrupa'daki mültecilerin hayatı inanılmaz kötü, yine de Afganistan'dan daha iyi. En azından ölmüyorsunuz. En kısa sürede para toparlayıp yine kaçacağım.' Umudunu yitiren Afgan gençler ise ülkenin içinde bulunduğu durumun faturasını Karzai'ye kesti.

NEWYORKTIMES-STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*