Afganistan kuş gribinin kuşatması altında

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), İran ve Hindistan'da kuş gribi görülmesi nedeniyle Afganistan'ın büyük bir risk altında olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

FAO Temsilcisi Verniau, kuş gribinin Hindistan ve İran'da resmen tespit edildiğini hatırlatarak, bu ülkelerin arasında bulunan Afganistan'ın büyük risk altında olduğu uyarısı yaptı.

Kuş gribinin Afganistan'da da görülmesinin an meselesi olduğunu ifade eden Verniau, uluslararası toplumdan çok acil tıbbî yardım beklediklerini söyledi. FAO temsilcisi, yaban kuşlarının komşu bölgelerden Afganistan'a göç ettiğine dikkat çekerek, hastalığın tüm Afganistan'da yayılmaması için acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Verniau, Afgan hükümetinin panik yapmasına gerek olmadığını, fakat kuş gribine karşı alınması gereken önlemler konusunda daha çabuk ve ciddî harekete etmesi gerektiğini ifade etti.

Verniau, kamuoyunun hastalığa karşı bilinçlendirilmesi ve kanatlı hayvanların ölmesi halinde labaratuvar analizleri yapılabilmesi için gerekli önlemerin alınmasını istedi.

FAO Temsilcisi Verniau, kuş gribiyle mücadele için Birleşmiş Milletler tarafından ayrılan fondan Afganistan'ın daha fazla yararlandırılmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious