Afganistan seçim dönemine girdi

  • Giriş : 23.03.2009 / 09:20:00

30 yıldır süren şiddet olayları ve savaşın ardından Afganistan'ı önemli bir demokrasi sınavı bekliyor. 20 Ağustos'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için 17 milyon kişi seçmen kaydı yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2004 ve 2005'tek seçimlerde 12 milyon kişi oy kullanırken, bu yıl yapılacak oylama için kayıt yaptıran seçmen sayısının beklenenden fazla olduğu kaydedildi. Başkent Kabil'deki Bağımsız Seçim Komisyonu yetkilisi Nur Muhammed Nur, NATO Channel'a verdiği demecinde, "2004 ve 2005'te oy kullanmamış olan 4-5 milyon kişi, bu seçimlerde oy kullanabilecekleri için çok mutlu. Sayı 17 milyona ulaştı" dedi.

Ülkedeki seçim çalışmaları bu sefer çağa uygun şekilde yürütülüyor. Daha önce elle yapılan pek çok kayıt, bilgisayar yardımıyla tutuluyor. 34 vilayete de yollanacak olan sandıklar ve oy pusulalarının tamamlanması işlemi Bağımsız Seçim Komisyonu'nda tamamlanıyor.

Afganistan'da özellikle kadın seçmenlerin artışının dikkat çekici olduğu ifade edildi. Komisyon'dan başka bir yetkili olan doktor Gulam Nuri, "Nangahar'dan üzerinde fotoğraf olmayan ve kadınlara ait olan bazı formlar elimize ulaştı. Çünkü onlar bu konuda çok hassaslar. Ancak Herat'tan gelen formlarda fotoğraf sorunu yok. Ülkenin değişik yerlerine göre farklılıklar göze çarpıyor" diye konuştu.

Seçmen kaydı işlemleri ülkenin her yerinde aynı güvenlik şartlarıyla yürütülemiyor. Örneğin Helmand'daki seçmen kaydı merkezinde koalisyon askerleri geniş güvenlik önlemleri almış durumda. Seçimler süresince 7 bin Amerikan askerinin, 10 bin de Afgan güvenlik gücünün asayişi sağlaması bekleniyor.

Hükümet, seçimlerin sorunsuz bir şekilde yapılacağından emin. Afgan Savunma Bakanı Abdurrahim Wardak, "seçim süreci sorunsuz ve beklentilerimizin ötesinde bir rahatlıkla devam ediyor. Düşmandan fazla bir korku yok. Ancak ordumuz ve biz, en kötü senaryoya bile hazırlıklı olmak zorundayız. Bunun için eğitim çalışmaları hızla sürüyor" şeklinde konuştu.

HALK DEĞİŞİM İSTİYOR

Ağustos'ta yapılacak olan seçimler halkta da büyük beklentilere neden olmuş. Kabil'de bakkal dükkanı işleten Hüseyin Süleyman, seçimler sonunda kurulacak yeni hükümetten pek çok şey beklediğini, ancak en önemlilerinin barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu belirtiyor. Süleyman, "Barış ve güvenlik olduktan sonra, zaten gerisi gelir" yorumunu yapıyor.

Tahir Destegir isimli başka bir Afgan, "Herkes Afganistan'ın gelişmesini istiyor. Hangi adayın bunu daha fazla istediğini göreceğiz. Kim bize daha fazla umut verecekse, biz de ona oy vereceğiz" şeklinde konuşuyor.

Kazım Rahim adlı bir tüccar ise, seçimlerden sonra kurulacak hükümetten iş imkânları oluşturmasını ve ülkede istikrarı kurmasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*