Afganistan'a 10 bin NATO askeri daha!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

NATO, Afganistan'da bulunan Uluslararası Yardım ve Güç Birliği'ne (ISAF) bağlı askerlerin sayısını 30 bine çıkarmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kabil'deki ISAF merkezinde bir açıklama yapan ISAF sözcüsü Binbaşı Luke Knittig, 20 bin olan NATO askerinin sayısının 30 bine çıkarılacağını söyledi. Afganistan'da son zamanlarda Taliban'a bağlı militanlar saldırılarını artırmıştı.

NATO üyelerinin Dışişleri Bakanlarının Afganistan'a daha ciddi ve teröre karşı daha şiddetli bir şekilde mücadeleyi sürdürebilmesi için Slovenya'da bir araya geldiğini hatırlatan sözcü, toplantıda alınan kararlara göre yakın zamanda 10 bin NATO askerinin daha Afganistan'a gönderileceğini belirtti.

Bu sayının içersinden Avrupa'dan yeni gelecek olan 2 bin 500 askeri, Afganistan'ın doğu bölgelerindeki Host ve Paktiye vilayetlerine yerleştirileceğini belirten Knittig, terör saldırılara karşı mücadeleyi daha şiddetli bir şekilde sürdüreceklerini dile getirdi. NATO sözcüsü, Afganistan'da bulunan 20 bin Amerikan askerinin 12 bininin de NATO komutası altına gireceğini ifade etti. NATO sözcüsü James Appathurai de dünkü açıklamasında bu kararların önümüzdeki bir kaç hafta içinde uygulanacağını söylemişti.

Afganistan'ın doğusunda, Pakistan sınırı yakınlarındaki bölgelerde isyancı grupların saldırılarının bazı yerlerde üçe katlandığı belirtiliyor. Son olarak Amerikan Ordu söcüsü Yarbay John Paradis, Afganistan ordusu ve Amerika öncülüğündeki uluslararası güçlere yönelik saldırıların Pakistan'da Taliban yanlısı aşiretlerle yapılan barış anlaşmasına rağmen arttığına dikkat çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious