Afganistan'a asker gönderemeyiz!

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, Paris'in Kabil'deki yükümlülükleri nedeniyle Afganistan'ın güneyine asker gönderemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız RFI radyosuna konuşan Alliot-Marie, Kabil'deki kuvvetlere komutanlık etmeleri nedeniyle yükümlülüklerinin çok olduğunu ifade etti. Alliot-Marie, "Kabil'deki durum istikrar kazanadı ancak çok kırılgan. Bütün gücümüzü Kabil için harcıyoruz. Kabil'deki askerlerimizi ülkenin güneyine kaydıramayız." dedi.

NATO, Taliban'a karşı Afganistan'ın güneyinde verdiği mücadele kayıplar vermeye başlamıştı. Buna karşılık olarak NATO üye ülkelerden ek asker göndermeleri talebinde bulunmuştu.

Fransa Savunma Bakanı Alliot-Marie, Afganistan'da zaten 2 bin civarında askerleri bulunduğunu bunun yanı sıra Fildişi Sahilleri ve Lübnan'a da asker gönderdiklerini söyledi. Alliot-Marie , "Daha az asker gönderenler belki katkı yapabilir." dedi.

Polonya, NATO'nun Afganistan için isteği asker talebine karşılık olarak bin asker daha göndereceğini açıklamıştı. NATO üyesi ülkelerin Afganistan'da 18 bin 500 askeri bulunuyor. NATO üyesi olmayan ülkeler Afganistan'a bin 500 asker gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious