Afganistan!da bomba sesleri susmuyor

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Afganistan'daki saldırılarda 20 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletinin başkenti Leşkergah'ta vali konağı önünde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 18 kişi öldü. Başkent Kabil'deki bombalı saldırıda ise bir İtalyan asker ile bir Afgan çocuk öldü.

Afgansitan'da Taliban ve yabancı askerlerin desteklediği hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Helmand eyaletinin başkenti Leşkergah, şiddetli bir patlamayla sarsıldı. NATO askerlerinin geçtiği sırada bomba yüklü bir araç vali konağı ile merkez camisi arasında patlatıldı. Yabancı askerlerin yara almadığı saldırıda 9 Afgan askeri ile 9 sivil can verdi. Helmand Valisi Muhammed Davud Safi'nin sözcüsü Hacı Muhiddin, patlamanın haci adaylarının cami önünde toplandığı sırada meydana geldiğini söyledi. Saldırıyı üstlenen olmadı. Patlamada 17 kişi de yaralandı. Saldırı sırasında makamında olan Safi'nin ise yaralanmadığı duyuruldu.

Kentteki kalabalık bir pazaryerinde 28 Ağustos'ta düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi ölmüştü.

Bu arada, başkent Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıda bir İtalyan askeri ile bir Afgan çocuk öldü. Kentin güneyinde 3 araçlık bir NATO konvoyunun bir köprü üzerinden geçtiği sırada bomba patlatıldı. Saldırıda bir İtalyan askeri öldü, 5'i yaralandı. Patlamada sivil bir araçtaki bir çocuk öldü, 4 Afgan da yaralandı. Olayla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı.

NATO'nun Afganistan'daki 20 bin kişilik birliğinde bin 600 İtalyan askeri de yer alıyor. Geçen hafta da Kabil yakınlarında bir askerî aracın devrilmesi sonucu bir İtalyan askeri ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious