Afganistan'da büyük hata

Afganistan'da büyük hata.20916
  • Giriş : 13.04.2008 / 20:41:00

Afganistan'da koalisyon güçlerine ait bir helikopterin Afgan polisine verilecek silahları yanlış yere indirdiği, Taliban militanlarının da daha sonra silahları ele geçirdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Afganistan istihbarat servisinin başkanı Emrullah Salih, parlamento güvenlik komitesinde yaptığı konuşmada, koalisyon güçlerinin geçen ayın sonunda güneydeki Zebul vilayetinin uzak bir bölgesinde bulunan polis kontrol noktasına silah, mühimmat ve gıdadan oluşan paketleri indirmeyi planladığını, ancak yanlışlıkla kontrol noktasından uzak bir yere bırakılan paketlerin daha sonra Taliban militanlarınca toplandığını söyledi.

Salih, bölgeye bırakılan küçük paketlerde ne kadar silah olduğu hakkında ise bilgi vermedi.

Zebul milletvekili Hamidullah Tuki ise, silahların Taliban komutanı Molla Muhammed Elam'ın evine 100 metre mesafede bırakıldığını ifade ederek, paketlerde ağır makineli silahlar, roketler ve gıdanın bulunduğunu bildirdi.

Milletvekillerinin konuyu Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı Amerikalı General Dan McNeill ile görüştüklerini söyleyen Tuki, McNeill'in bunun bir hata olduğuna inandığını söylediğini, ancak silahları hangi ülkenin askerlerinin bıraktığından söz etmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious