Afganistan'da büyük savaşa doğru

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Afganistan bahar aylarında büyük bir savaşa hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin terörle savaşının ilk cephesi Afganistan uzun bir süredir Irak savaşının gölgesinde. Ancak Taliban'ın son dönemde birçok bölgede ağırlığını hissettirmesi ile Afganistan yine öne çıkıyor.

ABD önderliğindeki NATO kuvvetlerinin 6 yıldır Taliban etkisini kırma çabası sonuca ulaşamamış gibi görünüyor. Taliban NATO’nun düzenli hava ve kara operasyonlarına rağmen yok edilemedi.

Bagram üssüne ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de varken gerçekleşen saldırı, artan Taliban etkisinin bir göstergesi.

ABD ve İngiltere bu nedenle Taliban'a büyük bir darbe hazırlığında. Ancak NATO üyeleri Afganistan'daki operasyona destek vermekte isteksiz.

İngiltere bin 400 asker gönderecek
ABD'nin yardımına koşan ülke yine sadık müttefiki İngiltere. Bosna ve Irak'tan askerlerini çeken Blair hükümeti Afganistan'a bin 400 asker göndermeye hazırlanıyor.

Ancak Taliban'ın üst düzey komutanlarından Molla Ayetullah Han, bu operasyonun NATO için kolay geçmeyeceği uyarısında bulundu.

Han Reuters haber ajansına verdiği bir demeçte ellerinde 2 bin intihar bombacısının olduğunu söyleyerek, 2007'nin Afganistan'daki en kanlı yıl olacağını söyledi.

ABD'yi ümitlendiren gelişme
Taliban'la savaşan ABD'yi ümitlendiren ise Pakistan'daki bir gelişme.

Taliban militanlarıyla "gerektiği kadar mücadele etmediği suçlamalarına hedef olan Pakistan, Taliban lideri Molla Ömer'in sağ kolu Molla Ubeydullah Akund'u, ülkenin güneybatısındaki Keta kentinde yakaladı.

Akund Afganistan'daki Taliban rejimi devrilmeden önce savunma bakanı olarak görev yapıyordu.

Bu kaybın Afganistan'daki Taliban direnişini ne ölçüde etkileyeceği ise şu an için belirsiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious